KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

6 tipů, jak na realitní kanceláře

Chcete prodat, koupit, pronajmout nebo si najmout nemovitost? Tak to si určitě chcete ušetřit co nejvíce času a starostí a vše zvládnout v co nejkratší době a jednoduše. Spolupráce s realitními kancelářemi na toto své klienty vyloženě láká, jde totiž o její největší výhody. Jak ale svěřit svou nemovitost nebo zájem o ni nějaké realitní kanceláři a neprohloupit? Čtěte níže.

Provize

Některá realitní kancelář si může za různé úkony účtovat 70 000 korun, jiná za stejné činnosti požaduju korun 300 000. Jak je to možné? Ve smlouvě o zprostředkování bývá většinou provize definována jako rozdíl mezi dosaženou kupní cenou a částkou uvedenou ve smlouvě, kterou dostane za nemovitost prodávající. Sám makléř pak rozhoduje, za kolik se bude třeba dům reálně prodávat.

Reálně by měla stačit provize ve výši 4 až 7 % z ceny nemovitosti. Do ní by měly být zahrnuty služby jako inzerce, nafocení, pravidelné informování, stejně jako zajištování zájemců nebo pomoc s převodem elektřiny, plynu nebo i stěhováním. Zjistěte si proto podrobně, co všechno vám realitní kancelář nabízí a jakou provizi si účtuje.

bytový dům

Smlouva o zprostředkování

Zprostředkovat koupi nebo pronájem je hlavní činností realitních kanceláří. Tvoří spojení mezi prodávajícím a kupcem, pronajímatelem a nájemcem, organizuje prohlídky i inzerci a k tomu všemu potřebuje uzavřít smlouvu o zprostředkování. Ta je sice obecně upravena v občanském zákoníku, na konkrétních detailech se ale musí vždy domluvit klient s makléřem.

„Realitka“ většinou chce co nejméně povinností a s co nejmenší odpovědností. Nenechte se jí proto odbýt a jasně si vymezte pravomoce – makléř má zájemcům podávat jen pravdivé informace a nezatajovat případné vady. Pojistit si to můžete pokutou za porušení povinností. Určitě si taky pozorně přečtěte, jestli realitní kanceláři náleží odměna pouze za úspěšný prodej nebo pronájem, nebo ji dostane i v případě „obstarání příležitosti“. Jako prodejci nebo pronajímatelé byste neměli mařit jednání makléřů, stejně tak byste měli dodržovat i jejich rady a nechtít za své nemovitosti přemrštěné částky, které vám jen tak někdo nezaplatí.

Rezervace nemovitosti

Kupujete nebo si pronajímáte byt a po prohlídce už víte, že je to ten pravý. Makléř to z vás vycítí a už vás láká na rezervační smlouvu, která vám zajistí, že 14 dní byt nikomu jinému nenabídne. Je to ale opravdu výhodné? Makléř po vás bude chtít pravděpodobně 4 % z ceny nemovitosti. Smluvte si proto dobré podmínky, za kterých se vám tato rezervace opravdu vyplatí. Ve smlouvě byste měli požadovat odpovědnost za pravdivost, spolupráci na úspěšné koupi, zprostředkování komunikace i důkladné vysvětlení všech kroků prodeje a pronájmu, stejně jako přípravu všech podkladů a dokumentů. V rezervační smlouvě budete mít pravděpodobně zakotvenou i pokutu při odstoupení z prodeje, zpravidla ve výší provize makléře. Chtějte proto mít ve smlouvě pojištěnu i pokutu pro makléře, kterou by musel vyplatit v případě, že by nedodržel své povinnosti.

dům se zahradou

Zákeřná exkluzivita 

Pokud má realitní kancelář exkluzivitu, znamená to, že jí náleží odměna, když se nemovitost prodá či pronajme v určitě lhůtě, ať už se na tom kancelář podílela nebo ne. Krátká exkluzivita na dobu určitou vám přinese výhody – realitní kancelář se bude maximálně snažit vaši nemovitost udat. Je to i fér, když makléř o vaši nemovitost pečuje, inzeruje ji a nafotí, neměl by za jeho práci být odměněn nikdo jiný. 

Pokud stanovíte exkluzivitu moc dlouhou, realitní kancelář může vynaložit menší snahu na prodej nebo pronájem. Bez exkluzivity může váš byt nebo dům figurovat na více realitních webech zároveň, navíc za různou cenu. A to může potenciální kupce nebo nájemníky zmást, anebo v nich vzbudit i nedůvěru.

Pověst a zkušenosti

Udělejte si průzkum realitních kanceláří, poptejte se známých a nebojte se zeptat. Jaké služby kancelář nabízí? Jak na vás působí? Jaký dojem jste měli z osobní schůzky? Je makléř profesionál? Jeví o vaši nemovitost opravdu zájem? Správný makléř má být svým klientům maximálně nápomocný, nebojte se proto ověřit si všechny potřebné informace, abyste si opravdu zvolili realitní kancelář, která vás nezklame.

Ověřte si i pozici realitní kanceláře na trhu. Má léta zkušeností? Jak vypadají její webové stránky? Kde všude inzeruje? Seriózně vypadající realitní kancelář s mnohaletými zkušenosti a oporou ve stovkách pozitivních referencí je v mnohém dobrou volbou. Nejen, že ví, jak se na trhu pohybovat. Taky si můžete být jistí, že profesionálové tohoto ražení by sami nenaletěli žádným podvodníkům, kteří třeba chtějí nemovitost prodat dvakrát. Poškodili by si tím i svou roky budovanou pověst.

prodej nemovitosti

Několik skrytých fíglů a strategií

Existují už známé postupy, kterými si makléři získávají klienty, a přesto na ně pořád lidé jsou schopní naletět. Přitom je lze docela jednoduše prokouknout. Zavolali jste třeba na inzerát, ale bohužel vám ten skvělý levný byt někdo už zázračně vyfoukl. Naštěstí má realitní kancelář v záloze byt hrozně podobný, jen je o poznání dražší a menší… a vlastně ani není hezký

Na realitním trhu působí i takzvaní tajní agenti. Jde o „makléře“, který někomu ukradl fotografie a popis bytu a sám jej začal nabízet. Na skutečného prodávajícího se pak obrací až se zájemcem. Taky může jít o lidi, kteří se jako každý jiný přišli na prohlídku podívat, jaký byt vlastně je. Vše si pečlivě nafotí… a později to zveřejní na svých stránkách a nabízejí sami. Jak se tomu vyvarovat? Pokud jste kupující, vždy chtějte vidět zprostředkovatelskou smlouvu, pokud prodáváte, zakažte další zveřejňování fotografií.

Rozhodli jste se nevyužít služeb realitky, když v tom se vám ozve nějaký náhodný makléř, že už pro vás má kupce. Vy naivně podepíšete zprostředkovatelskou smlouvu a nevšimnete si části s exkluzivitou. Solidní zájemce se najednou vypaří a realitní kancelář může váš byt nabízet dále a ještě za to brát provize.

Toto je jen pár tipů, jak se vyhnout problémům. V současnosti se mnoho realitních kanceláří snaží zbavit makléře pověsti neférovosti. Také se stále jedná o novele zákona, která by upravovala činnosti makléřů, jejich kvalifikaci a vzdělání. Snad je tedy jen otázkou času, kdy všichni realitní makléři pochopí, že spokojený klient je pro ně tou nejlepší vizitkou, a začnou se chovat vždy spravedlivě.

Ovládací prvek Obrázek
Developerské projekty