KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Tým realitního serveru Black reality je poctěný tím, že mu na jeho realitní občasník přispívá persona v oboru nemovitostí a především finančního poradenství Ing. Karel Kořený.

Finanční expert Ing. Karel Kořený, €FA

Ing. Karel Kořený, €FA

Kontaktovat
Sledujte nás RSS

Byt v novostavbě na pronájem? Jak a proč do toho jít.

Až čtvrtinu nových bytů v Česku lidé kupují za účelem dlouhodobého pronájmu, tvrdí developeři. Taková investice se ovšem neobejde bez pečlivé přípravy, promyšlené strategie, a především znalostí specifik, které jsou s pronajímáním bytu v novostavbě spojeny. V tomto příspěvku se podíváme na výhody i úskalí takové investice.

1. Na co si dát pozor

Vyhněte se okrajům měst a satelitům

Ačkoli nové bytovky vznikají především na okrajích měst, byty v takové lokalitě se pro pronájem příliš nehodí. Aby se pronajímání vyplatilo, většina majitelů se zaměřuje na cílovou skupinu spadající do střední či vyšší střední třídy, která si dražší nájemné může dovolit. I vzhledem k vysokému nájmu však tito lidé nehodlají trávit hodinu denně cestováním na pracoviště – zpravidla v centru města.

Širší centrum Prahy a velkých měst s dostatkem místa pro parkování je proto mnohem vhodnější lokalitou, kde snáze seženete seriozní nájemníky pro rentabilní pronájem.

Vyhněte se předraženým i podezřele levným nemovitostem

Čím vyšší nájemné, tím déle potrvá hledání nájemníků. Na to myslete již při výběru nemovitosti, protože luxusní a dražší byt si pochopitelně vyžádá vyšší činži. Při shánění lidí, kteří ji budou schopni a ochotni zaplatit, však můžete narazit. Nabídka bytů je velká, zájemci mají z čeho vybírat a krom lokality a vybavení zohledňují především cenu.

Problémy se však mohou objevit i v opačném případě – když se budete snažit co nejvíc ušetřit. Pamatujte, že za lákavě nízkou cenou novostaveb zpravidla stojí nízká kvalita materiálu, špatně ohodnocení pracovníci a uspěchaná práce. Chcete-li se vyhnout komplikacím s technickou stránkou bydlení, držte se v rámci cenového rozpětí zlaté střední cesty.

TIP: důkladná inspekce nemovitosti od odborníků na reality vám pomůže vyhnout se pozdějším reklamacím a problémům.

Pozor na poplatky

Než podepíšete kupní smlouvu, zjistěte si, jaké služby jsou v developerském projektu zahrnuty. Garáž, recepce, ostraha, bazén či kamerový systém se stávají běžnou součástí novostaveb. Jejich provoz však není zadarmo a financování leží z větší části na bedrech majitelů. Jen proto, že máte v domě bazén, se k vám ale spolehlivý nájemník nepřistěhuje. Zájemce o takové luxusní bydlení si podobný byt spíše koupí do soukromého vlastnictví.

Seznamte se s okolím lokality a stavebními plány

Fitness centra, hřiště pro děti, parky, supermarkety, zastávky a další součásti občanské infrastruktury hrají při rozhodování nájemníků důležitou roli. Během hledání nemovitosti tedy nezapomeňte celou lokalitu dobře prozkoumat a prostudovat si developerské plány a projekty pro budoucí období.

2. Výhody bytů v novostavbě


Jestliže vás výše uvedené nároky neodradily, připomeňme si kladné stránky pronájmu investičního bytu. Tou první je skutečnost, že pronájem nového bytu v prestižní lokalitě dokáže zprostředkovat vyšší zisk. S movitějšími nájemníky navíc pravděpodobně nebudete muset řešit problémy s opožděnými platbami, hlukem apod.

Pokud se vyhnete záludným poplatkům za wellness a jiné „hotelové“ služby, výrazně ušetříte na nákladech spojených s rekonstrukcemi a udržovacími pracemi, které jsou u starších budov standardně financovány z fondu oprav. K výhodám nového bytu patří i možnost podílet se na projektování jeho stavebních dispozic. Podmínkou však je, abyste do projektu vstoupili již ve fázi plánování.

A v neposlední řadě připomeňme, že nákup bytu v novostavbě lze pojmout jako investici do budoucna, ať už se jej časem rozhodnete prodat, případně se v něm rozhodnete vy nebo vaše děti žít.