KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on-line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek?

Pokud vás realitní problematika zajímá a chcete se dozvědět více, kontaktujte Ing. Vladimíra Vaňka.

poradcevrealitach.cz

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat
Sledujte nás RSS

Ceny nemovitostí a hypoték. Blíží se konečně zlevňování?

Bydlení za vysoké ceny, nedostupnost hypoték a celková spokojenost lidí, kteří své nemovitosti nechtějí prodávat. To je jen pár ukazatelů, které ovlivňovaly podobu realitního trhu až do nedávna.  Drahé bydlení už se ale začíná míjet s tím, co lidé hledají, trh pomalu oslabuje a ceny bytů tak pomalu ale jistě klesají.

Nové podmínky pro zisk hypotéky způsobily propad zájmu

Co ovlivňuje snížení zájmu lidí o nové bydlení? Nedostatek financí, který je kvůli podmínkám pro zisk hypotéky, které vešly v platnost loni na podzim, ještě patrnější. Aby mohl člověk nebo domácnost zažádat o hypotéku, musí mít našetřeno 10 až 20 % hodnoty nemovitosti, půjčit si může maximálně 90 %. Výše úvěru pak může být maximálně devítinásobek čistých ročních příjmů domácnosti, na měsíční splátky přitom může žadatel vydat maximálně 45 % ze svých čistých měsíčních příjmů.

tabulky a grafy

Snížení cen se projevilo u paneláků a domů. U novostaveb zdražení zpomaluje

První mírná snížení cen v Praze se objevila konkrétně u panelákových a cihlových domů mimo centrum města. Zde ceny buďto stagnují, nebo klesly o jedno až dvě procenta dolů. Co se týče luxusní prémiových bytů, které se za vysokou cenu vždy prodávaly i prodávat budou, zde pomalu klesá cena za metr čtvereční, u nových bytů je to asi o jedno procento, u bytů starších dokonce o procenta tři. 

Pokud jde o novostavby a developerské projekty, pokles cen se zde zatím nekoná. Developerské projekty hlásí ale zpomalení růstu cen z 12,6 % na konci února na 7,7 % na konci dubna. Počet volných bytů zde vzrostl o téměř 20 %. Ceny nových bytů vzrostly od poloviny roku 2015 o celých 90 %, příčinou bylo pomalé povolování staveb, ale i rostoucí ceny pozemků, stavebních prací i materiálů.

stavba bytového domu

Neklesají jen ceny, ale i počet realitních obchodů

Po období, kdy se obchodování s realitami dařilo velice dobře a zažívaly svůj boom, přišla stagnace a mírný pokles počtu obchodů. Na začátku letošního roku byl patrný pokles oproti roku minulému o celá čtyři procenta. Více než toto pomalé snižování se ale na trhu projevuje vyčerpání kupní síly

Zatímco v roce 2013 jste si mohli koupit byt v Praze průměrně za devět ročních pražských hrubých platů, v roce 2018 už byste museli mít těch platů třináct. Velmi dobře se prodejům zejména nových bytů dařilo v roce 2016, od té doby ale zájem opadává. V roce 2018 je pak nejnižší za posledních pět let. U starších nemovitostí je pokles zájmu patný také. Doba od podání inzerátu až k podpisu smlouvy se čím dál více prodlužuje a počet zájemců místy klesl až o více než polovinu. Prasknutí realitní bubliny tak nemusí být daleko.