KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

Chcete hypotéku? Začněte investovat

Uvažujete o koupi bytu na úvěr?

Chcete si splnit svůj sen – mít vlastní střechu nad hlavou?

hypoteka

Opatření České národní banky

ČNB koncem loňského roku zpřísnila podmínky poskytování hypoték – banky nyní neposkytují hypotéky na 100 % hodnoty nemovitosti a požadují vlastní spolufinancování ve výši 10 – 20 % kupní ceny. Toto opatření ČNB není sice pro banky závazné, ale jak vidíme v praxi, řídí se jím.

Pro pořízení vlastní nemovitosti ve výši 2 mil. Kč tak musíme mít svých 400 000 Kč, ve výjimečných případech bude stačit „jen“ 200 000 Kč.


Začněte spořit co nejdříve

Řešením je začít si odkládat peníze už teď, klidně i 3 – 6 let před uvažovaným pořízením bytu, a to 3 – 5 000 Kč na každý 1 mil. Kč předpokládané hodnoty nemovitosti.

Není to jednoduché, ale dokážete-li to, získáte:

  • Peníze na spolufinancování hypotéky a lepší výchozí pozici pro jednání s bankami.
  • Zkušenost, zda to jste schopni ufinancovat. A to dříve, než se bance upíšete a po 2 – 3 letech zjistíte, že dluhy nejste schopni zvládat.

Kam těch 3 – 5 000 Kč investovat? Obecně se doporučuje na dobu 3 – 6 let investovat do dluhopisových fondů nebo fondů peněžního trhu. V dnešní době jsou ale tyto fondy rizikové doporučujeme peníze ukládat na spořicí účty, u kterých pokles hodnoty nehrozí. Počkáte-li 6 let, využijte stavební spoření.


Další možnosti

Nemáte možnost odkládat 6 – 10 000 Kč měsíčně na pořízení bytu ve výši 2 mil. Kč, ale máte již menší nemovitost? V době koupě větší nemovitosti dosavadní byt prodejte, zůstaňte v něm bydlet (v nájmu) a část peněz použijte na akontaci hypotéky.

Další možností je dofinancovat akontaci hypotéky úvěrem ze stavebního spoření nebo spotřebitelským úvěrem. Uvažujete-li o této možnosti, buďte dvojnásob opatrní. Utáhnete všechny splátky? Máte dostatečné rezervy pro případ výpadku příjmů? Našim klientům tuto volbu většinou nedoporučujeme, silně zvyšuje riziko.

Jako velmi výhodné řešení vypadá půjčka od rodičů. Ta má ale také své úskalí. Jestliže by rodiče po vás požadovali splatit půjčku v krátké době (např. 3 – 5 let), splátky by neúměrně zatížily váš rodinný rozpočet. Ale na druhou stranu – s rodiči se většinou domluvíme snadněji než s bankou nebo stavební spořitelnou

Developerské projekty