KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

Chraňte svou nemovitost před krádeží

V případě, že dojde k vykradení bytu a přijdete o poměrnou část vybavení, situace si jistě rychle všimnete. Navíc, kdo dnes nemá pojištěné vybavení domácnosti, tak vřele doporučujeme zřídit, nejen proti zlodějům. Pojistka pokryje například i nenadálé situace, jako zničení vybavení vlivem živelné pohromy. Jak je na tom ale krádež celé nemovitosti?

Proč k těmto činům dochází?

Říkáte si, že se vám to stát nemůže a jak taky? Způsobů, jak přijít o svou nemovitost bez vašeho vědomí je hned několik. Podvodník dosáhne podvodu pomocí změny vlastníka zapsaného v katastru nemovitostí. Pokud se nemovitost dostane do rukou podvodníka, je podstatné se k této nepříjemné situaci dostat včas.

Skutečnosti, které podvodníkům usnadňují práci je hned několik:

  • Úředník na katastru nemá prostředky k přezkoumání pravosti předkládaných písemností. Jediným právoplatným dokladem o vlastnictví nemovitosti je zápis v katastru (pokud mu vlastník nevěnuje pozornost, umožní tím realizaci podvodu). 

  • Katastr není povinen sdělit vlastníkovi, že je s jeho nemovitostí nakládáno. 

  • Osoba, která koupí od nevlastníka nemovitost v dobré víře, že není kradená, se stává jejím majitelem.

Freepik.com

Jaké nástroje využívají podvodníci ke krádeži nemovitosti? 

V nejčastějších případech se jedná o: 

  • Padělané podpisy, padělaná razítka,
  • falešné kupní smlouvy,
  • padělané občanské průkazy,
  • falešné plné moci,
  • nepravá notářská osvědčení.

Když ani notář nepozná padělek

O podvodech s nakládáním nemovitostí píší mnohá média. Připomeňme si například kauzy jako podvody s pronájem bytů, o které informovala MF Dnes nebo když se v srpnu roku 2019 neznámý pachatel vydával za majitele bytu na serveru bezrealitky.cz. Obětí podvodníka byl třicetiletý muž z Vyškovska, který muži poslal přes sto tisíc korun. Podvedený muž tak přišel o pronájem bytu i o peníze. 

Jak si nemovitost pohlídat?

O tom, že se s nemovitostí něco děje, někdo ji prodává, či žádá do katastru zapsat jakékoliv další změny, můžete být jako její vlastník automaticky informován pomocí Služby sledování změn údajů o nemovitosti, kterou poskytuje Katastrální úřad. 

Pokud se s Vaší nemovitostí na katastru nemovitostí cokoliv děje, jste automaticky informován, Můžete si vybrat, zda budete o této změně informováni pomocí datové schránky, e-mailem nebo SMS. A pokud si žádnou změnu nepřejete, stačí katastru napsat nesouhlasné vyjádření. Díky tomu můžete velice snadno a jednoduše zabránit zcizení Vaší nemovitosti. Za její aktivaci zaplatíte 200,-Kč jednorázově na neomezeně dlouhou dobu. Lze si ji zřídit přímo na katastru vyplněním formuláře nebo přes datovou schránku.

Máte zřízenou službu sledování změn údajů o nemovitosti? 

Developerské projekty