KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on-line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek?

Pokud vás realitní problematika zajímá a chcete se dozvědět více, kontaktujte Ing. Vladimíra Vaňka.

poradcevrealitach.cz

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat
Sledujte nás RSS

Chraňte svou nemovitost před krádeží

V případě, že dojde k vykradení bytu a přijdete o poměrnou část vybavení, situace si jistě rychle všimnete. Navíc, kdo dnes nemá pojištěné vybavení domácnosti, tak vřele doporučujeme zřídit, nejen proti zlodějům. Pojistka pokryje například i nenadálé situace, jako zničení vybavení vlivem živelné pohromy. Jak je na tom ale krádež celé nemovitosti?

Proč k těmto činům dochází?

Říkáte si, že se vám to stát nemůže a jak taky? Způsobů, jak přijít o svou nemovitost bez vašeho vědomí je hned několik. Podvodník dosáhne podvodu pomocí změny vlastníka zapsaného v katastru nemovitostí. Pokud se nemovitost dostane do rukou podvodníka, je podstatné se k této nepříjemné situaci dostat včas.

Skutečnosti, které podvodníkům usnadňují práci je hned několik:

  • Úředník na katastru nemá prostředky k přezkoumání pravosti předkládaných písemností. Jediným právoplatným dokladem o vlastnictví nemovitosti je zápis v katastru (pokud mu vlastník nevěnuje pozornost, umožní tím realizaci podvodu). 

  • Katastr není povinen sdělit vlastníkovi, že je s jeho nemovitostí nakládáno. 

  • Osoba, která koupí od nevlastníka nemovitost v dobré víře, že není kradená, se stává jejím majitelem.

Freepik.com

Jaké nástroje využívají podvodníci ke krádeži nemovitosti? 

V nejčastějších případech se jedná o: 

  • Padělané podpisy, padělaná razítka,
  • falešné kupní smlouvy,
  • padělané občanské průkazy,
  • falešné plné moci,
  • nepravá notářská osvědčení.

Když ani notář nepozná padělek

O podvodech s nakládáním nemovitostí píší mnohá média. Připomeňme si například kauzy jako podvody s pronájem bytů, o které informovala MF Dnes nebo když se v srpnu roku 2019 neznámý pachatel vydával za majitele bytu na serveru bezrealitky.cz. Obětí podvodníka byl třicetiletý muž z Vyškovska, který muži poslal přes sto tisíc korun. Podvedený muž tak přišel o pronájem bytu i o peníze. 

Jak si nemovitost pohlídat?

O tom, že se s nemovitostí něco děje, někdo ji prodává, či žádá do katastru zapsat jakékoliv další změny, můžete být jako její vlastník automaticky informován pomocí Služby sledování změn údajů o nemovitosti, kterou poskytuje Katastrální úřad. 

Pokud se s Vaší nemovitostí na katastru nemovitostí cokoliv děje, jste automaticky informován, Můžete si vybrat, zda budete o této změně informováni pomocí datové schránky, e-mailem nebo SMS. A pokud si žádnou změnu nepřejete, stačí katastru napsat nesouhlasné vyjádření. Díky tomu můžete velice snadno a jednoduše zabránit zcizení Vaší nemovitosti. Za její aktivaci zaplatíte 200,-Kč jednorázově na neomezeně dlouhou dobu. Lze si ji zřídit přímo na katastru vyplněním formuláře nebo přes datovou schránku.

Máte zřízenou službu sledování změn údajů o nemovitosti?