KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on-line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek?

Pokud vás realitní problematika zajímá a chcete se dozvědět více, kontaktujte Ing. Vladimíra Vaňka.

poradcevrealitach.cz

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat
Sledujte nás RSS

7 skrytých vad, na které si dejte při koupi nemovitosti pozor, i když je můžete reklamovat

Koupě nemovitosti je závažný krok, proto byste měli být velmi opatrní. Tím nemáme na mysli jen při podpisu smlouvy nebo placení, ale už při první prohlídce nemovitosti, o kterou máte zájem. Mnoho majitelů, ale i realitních makléřů bytů a domů se totiž snaží některé vady skrýt, aby nemovitost prodali za každou cenu. Naštěstí vás v tomto ohledu kryje nový občanský zákoník, ten vám totiž dává možnost skryté vady reklamovat do pěti let od koupě nemovitosti.

Za skrytou vadu se považuje taková vada, která není při prohlídce a následném převzetí nemovitosti patrná a projeví se až později. Pokud však existovala už v době převzetí nemovitosti, pak je zákon na vaší straně.

Co si tedy v případě koupě nemovitosti představit jako skrytou vadu? Například to může být nefunkční radiátor, který samozřejmě v letních měsících nejspíše zkoušet nebudete, zda je v pořádku. Všechny zjištěné skryté vady můžete reklamovat během lhůty 5 let od nabytí nemovitosti, udává to § 2129 odst. 2, zatímco dříve to bylo pouhých 6 měsíců. V případě zjištěných vad můžete odstoupit od smlouvy a požadovat navrácení kupní ceny, případně trvat na přiměřené slevě.

skryte vady

Nejčastější skryté vady, které je při koupi nemovitosti těžké odhalit

Na každou prohlídku nemovitosti byste si měli vzít odborníka, který dokáže odhalit skryté vady lépe než vy. Samozřejmě si můžete nechat udělat také důkladný technický a energetický audit, který posoudí celkový stav nemovitosti.

  1. Nezapomeňte důkladně zkontrolovat konstrukci střechy, dřevěná konstrukce může být na první pohled v pořádku, ale na některých místech může hnít nebo být napadena dřevokazným hmyzem či houbami.

  2. Další věcí je špatné zateplení střech a jejich odvětrání, čímž dochází ke srážení vody a nadměrné vlhkosti.

  3. Stejně tak prověřte stav nosných částí konstrukce, tím máme na mysli zdi a podobně. Mohou být na některých místech vlhké nebo dokonce promočené vlivem špatné hydroizolace.

    skryte vady

  4. Vyzkoušejte topení, radiátory nemusí hřát tak, jak by měly, navíc tím u rodinných domů prověříte i kotel a komín. Staré kotle často neprocházejí kontrolou.

  5. Vždy trvejte na tom, aby vám při prodeji domu předložili záznamy o revizi komínu, revize je velmi důležitá.

  6. Praskliny na zdech nemusí být vždy na první pohled viditelné, před prodejem nemovitosti je majitel může lehce skrýt.

  7. Dalším příkladem typických skrytých vad je netěsnost oken, přes která může zatékat a tím docházet k tvorbě plísní, případně k tepelným ztrátám.