KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Tým realitního serveru Black reality je poctěný tím, že mu na jeho realitní občasník přispívá persona v oboru nemovitostí a především finančního poradenství Ing. Karel Kořený.

Finanční expert Ing. Karel Kořený, €FA

Ing. Karel Kořený, €FA

Kontaktovat
Sledujte nás RSS

Koupit starý dům, nebo rovnou postavit nový? Vyplatit se může obojí

Postavit nový dům nemusí vždy nutně znamenat, že zaplatíte více než při koupi a rekonstrukci starého domu. Mnohdy je to přesně naopak. Proto je velmi důležité srovnat pro a proti těchto variant – ale především zohlednit technický stav starého domu. Nelze totiž říct, že jedna či druhá možnost je vždy lepší, záleží na celkových okolnostech. Záleží také na tom, kolik můžete investovat peněz. To bývá nejčastější limit.

Celou situaci je potřeba nejdříve skutečně pečlivě analyticky posoudit. Koupě staršího domu sice může při počáteční investici vyjít skutečně levně, ale při dodatečných rekonstrukcích můžete nakonec zaplatit více, než v případě stavby „na zelené louce“. Nenechte se tak ihned unést cenou, ale myslete hlavně do budoucna. Pokud nedokážete objektivně zhodnotit technický stav starého domu, doporučujeme spolupracovat s odborníky v této oblasti.

​​​​​​​​​​​​​​

Pro a proti starého domu

Možná si říkáte, jaké výhody či důvody by mohly mluvit ve prospěch starých domů. Především je to duch těchto míst. Starší domy jsou často postaveny na těch nejlepších místech, které můžete pro dům zvolit, obklopeny jsou velkou zahradou. Pokud se jedná o významnější starší domy, jsou taky často architektonicky zajímavě řešené. Navíc lokalita, kde se starší dům nachází, je stálá, takže vás pravděpodobně nepřekvapí žádné rozsáhlé změny, se kterými jste nepočítali. Stejně tak občanská vybavenost bývá lepší.

Kromě nižších pořizovacích nákladů můžete také ihned bydlet, což je velká výhoda, a během bydlení pomalu rekonstruovat. Zároveň, pokud se jedná o menší rekonstrukce, obejdete se bez stavebního povolení.

  • Naopak bývá u starších domů často problém s parkováním, a to v celé lokalitě. Může se tak stát, že budete každý den trávit čas hledáním místa pro zaparkování.

  • Pozor si dejte na staré rozvody elektřiny a vody, ty mohou dům velmi prodražit, jestliže jsou ve špatném stavu.

  • Stejně tak bývá problém izolace, a to jak tepelná, tak proti vodě.

  • Některé starší domy nemají přípojku ke kanalizaci.

Pokud se rozhodnete pro koupi starého domu, zjistěte si od majitele, jaké rekonstrukce byly v minulosti provedeny. Odhalit skutečný technický stav nemovitosti vám pomůže odborník, případně i realitní makléř, který má zkušenosti a dokáže odhalit nejběžnější, na první pohled skryté, závady. Vždy je potřeba v případě starého domu počítat s náklady na rekonstrukci, která bude dříve či později potřeba.

Výhody novostaveb mluví jasně

Novostavby dnes nabízí vše, co člověk potřebuje ke komfortnímu bydlení. Vznikají především ve městech, což většině kupujících vyhovuje. Trend, kdy se lidé stěhovali z měst na jejich okraj či do vedlejších vesnic, nenávratně mizí. Navíc stavba vlastního bydlení dnes už neznamená dlouhé přípravy a vymýšlení celkové dispozice domu. Jednoduše si můžete vybrat z katalogu a za velmi krátký čas bydlet – navíc za lákavou cenu. Oproti tomu, pokud chcete skutečně jedinečný dům s duchem, přitom novostavbu, vždy můžete využít služeb architektonických kanceláří.

Velkou předností novostaveb je jejich úsporný provoz v budoucnu. Oproti starým domům jsou například náklady na energie značně nižší, nejvíce to poznáte na teple. Nízkoenergetické domy mohou být až čtyřnásobně úspornější.

  • Problematické může být v dnešní době najít skutečně lukrativní pozemek pro nový dům, často už je zastavěný nebo není na prodej.

  • Pokud budete stavět, počítejte s tím, že budete potřebovat stavební povolení.

V případě novostavby mohou být pro někoho tím nejcennějším ušetřené peníze, které by jinak musel investovat do nekončící rekonstrukce. Ale pro jiné to může být vidina bydlení přesně podle svých představ. Není nad to, když si navrhnete přesně takový dům, jaký vám bude dokonale vyhovovat ve všech ohledech.


Ovládací prvek Obrázek
Ovládací prvek Obrázek