KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

Na kolik nás přijdou hypotéky? Vrazíme do nich i 50 % příjmů


Znáte to – už vás nebaví bydlet u rodičů nebo neustále platit za drahý pronájem, a rádi byste se přestěhovali do vlastního bytu nebo domu. Jak už jste ale určitě slyšeli, loni došlo ke změně podmínek pro poskytnutí hypotéky a financování vlastního bydlení se tak stalo pro mnohé těžším. Kolik aktuálně utratí Češi za bydlení v průměru?
Ceny nemovitostí v posledních měsících šly nahoru a s nimi i úrokové sazby hypoték. Pokud porovnáme hodnoty z ledna letošního a loňského roku, zjistíme, že nabídkové ceny bytů vzrostly o neuvěřitelných 450 000 korun. Oproti loňskému prosinci růst cen zpomalil jen na 10 000 a na začátku letošního roku se tak ustálil na průměrné hodnotě 3,13 milionů za byt.

peníze

V Praze potřebujete ke splacení 80 % příjmů, nejlépe je na tom Ústecký kraj

To, jak je bydlení v České republice dostupné, vypočítává Index dostupnosti bydlení z poměru mezi hodnotou hypotéky a výší čistého měsíčního příjmu domácnosti. Meziročně tento index v celorepublikovém zaměření vzrostl o celých 8 % ze 40 na 48 %.
Pokud se podíváme zvlášť na index dostupnosti bydlení různých krajů, uvidíme velké rozdíly. Pokud si pořídíte byt v Praze, nejspíš na splacení hypotéky budete potřebovat každý měsíc 80 % svých příjmů, v Olomouckém kraji to bude 37 %. Nejlépe na tom jsou obyvatelé Moravskoslezského a Ústeckého kraje, ti na bydlení vynaloží 22,7 nebo 16,5 %.

uzavření smlouvy

Návratnost se vyšplhala na více než 7 let

Druhý ze zajímavých indexů je Index návratnosti bydlení. Vypočítává se z ceny bytu a čistých ročních příjmů domácnosti. Ještě loni v lednu byl index 6,29násobek ročního příjmu. Letos už je to ale při průměrné ceně bytu 3,13 millionů hodnota 7,19. Lidé tak potřebují částku ještě převyšující sedminásobek svých ročních čistých příjmů. 
Stejně jako u indexu dostupnosti bydlení, i zde na tom jsou nejhůř obyvatelé Prahy a Jihomoravského kraje. Nejlépe si opět vedou ti z kraje Ústeckého.

Ovládací prvek Obrázek
Ovládací prvek Obrázek
Developerské projekty