KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on-line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek?

Pokud vás realitní problematika zajímá a chcete se dozvědět více, kontaktujte Ing. Vladimíra Vaňka.

poradcevrealitach.cz

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat
Sledujte nás RSS

Pár tipů při koupi staršího bytu

Častým objektem zájmu, co se koupi týče bývají právě starší byty. Obvykle jsou umístěny v činžácích v centrech měst. Výhodou těchto míst je většinou kvalitní doprava a dobrá obchodní infrastruktura. Nedaleko se tedy nachází školy, restaurace, zastávky nebo třeba kulturní objekty. Ovšem nic nemá jenom pozitiva, proto se podíváme, jaké nevýhody starší byty mohou přinášet. 

Jaké budou provozní náklady? 

Budovy nemají energetické průkazy jen tak pro nic za nic. Některé starší domy pořád ještě nejsou zateplené, co to znamená? Díky tomu můžete počítat s vyššími náklady na vytápění. Další věcí jsou společné prostory, údržba není tak jednoduchá jako u relativně nově postavených budov. Navíc, když už se bavíme o věku stavby, tak potřeba oprav u těch starší se dost zvyšuje, takže do prasátka s názvem fond oprav budete muset přispívat o něco víc. Pokud je nebo byl dům kompletně zrekonstruován, tak dotaz na to, jestli společenství vlastníků splácí nějaký úvěr je víc než vhodný.

Možná by Vás to ani nenapadlo, ale pokud jsou na domě nějaké reklamy firem, můžete z ní mít jako jeden z vlastníků podíl z příjmu. Ale pozor první věcí je, že pokud by tu podíl na příjmu opravdu byl, tak ho musíte uvést v daňovém přiznání (případně z něho dle výše uhradit daň).  Ta druhá je že některá společenství vlastníků příjmy z reklam nebo jiných nebytových prostor nerozdělují mezi jednotlivé členy, ale používají se například právě ke schváleným opravám či úpravám (může se tím snížit příspěvek do fondu oprav). 

Co znamená nižší pořizovací cena?

Srovnatelně stejně velké byty jsou v novostavbách daleko dražší i v případě, že se jedná o stejnou lokalitu. Pokud je Vámi vybraný byt v původním stavu, tak si ho velice dobře prohlédněte. Buďte pozorní hlavně co se týče elektroinstalace, obkladů a podlah, oken a rozvodů vody. 

Odborníci jsou toho názoru, že není vůbec špatný nápad si k prohlídce onoho bytu vzít stavaře, který vy Vám udělal odhad ceny na rekonstrukci. Je docela velká pravděpodobnost, že ke kupní ceně budete muset připočítat ještě třeba i 30 % z vykalkulované ceny. Ani odborník ale neví všechno, při rekonstrukci se mohou objevit problémy, které ani on nedokáže předem odhadnout. Mohou to být například skryté vady či změna dispozice a funkce místností, které opravy značně navýší. Ovšem u starších bytů se dá ve většině případů jednat o ceně, můžete tedy domluvit na jejím snížení. 

Nezapomeňte na okolí domu 

Zjistili jste, že Vám byt vyhovuje? Skvěle. Ovšem zajímejte se o prostředí, ve kterém se nachází. V přízemí domu může být klidně provozována restaurace nebo bar nebo třeba i ve vedlejším domě. V létě, když budete větrat může do Vašich otevřených oken pronikat cigaretový dým, protože dole před restauraci si zapálí kuřáci. Dopravní dostupnost je sice skvělá věc, je to výhoda mít zastávku hned u domu. Musíte se ale zamyslet, co spánek. Myslíte, že se Vám bude dobře spát, když do ložnice bude pronikat dopravní hluk? 

Nezapomínejte ani na to, že v každém domě jsou určitá pravidla. Zajímejte se o ně! Některá společenství vlastníků se mohou dohodnout i na tom, že v domě nebude nikdo chovat žádné domácí zvíře. Někdo může pronajímat byty turistům, to by dost zvýšilo frekvenci lidí v domě, což může zapříčinit hluk i nepořádek. Pokud by takových bytů bylo navíc povícero, rozmyslete se jestli v takovém domě chcete bydlet. Pokud chcete opravdu zapustit kořeny, tak si dobře rozmyslete, jestli je tento byt tím pravým, ve kterém strávíte nějaký ten rok života.