KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on-line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek?

Pokud vás realitní problematika zajímá a chcete se dozvědět více, kontaktujte Ing. Vladimíra Vaňka.

poradcevrealitach.cz

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat
Sledujte nás RSS

Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví. Jak na to?

Chcete si koupit družstevní byt a převést jej pak do osobního vlastnictví? Nebo jste členem družstva a chcete využívat výhody a čelit nevýhodám osobního vlastnictví nemovitosti? O výhodách a nevýhodách družstevního a osobního vlastnictví bytu jsme vás informovali v minulém článku, dnes pro vás máme informace o tom, jak při převodu vlastnictví postupovat

1.    Zjistěte si všechny informace o družstvu

Pokud jste se rozhodli, že chcete mít byt v osobním vlastnictví, pečlivě si zjistěte všechno o družstvu, Jako jeho člen máte právo nahlížet do všech dokumentů a mít tak přehled například o nesplacených dluzích družstva a podobně. Pokud takové dluhy, které vznikly třeba kvůli rekonstrukci, družstvo má, musíte svůj podíl splatit.

plány domu v počítači

2.    Výstup z družstva musí odsouhlasit členové

Pokud převést své vlastnictví bytu opravdu chcete, musíte podat žádost, která se pak projedná na členské schůzi nájemníků. Pokud družstvo vaši žádost zamítne, máte smůlu a nic s tím neuděláte. Můžete se jeho členy jen dále pokoušet přemlouvat k souhlasu. Pokud se vám povede přesvědčit větší část obyvatel k přechodu na osobní vlastnictví, žádost můžete podat i hromadně.

Pokud na schůzi bude vaše žádost odsouhlasena, podá družstvo na katastr nemovitostí tzv. prohlášení vlastníka nemovitosti, kde prohlásí, že vymezuje v domě bytové a nebytové jednotky. Ti, kteří nebudou chtít převést byt do osobního vlastnictví, mohou nadále zůstat členy družstva. Následně musíte s družstvem uzavřít smlouvu o převodu bytu do osobního vlastnictví a katastr vás zapíše jako vlastníka jednotky. 

3.    Společenství vlastníků jednotek

V domě o minimálně 5 jednotkách, kde minimálně 3 vlastní 3 odlišní vlastníci, je potřeba založit společenství vlastníků jednotek (SVJ). To založíte schválením stanov, které určí předsedu, styl hlasování a další nezbytnosti nutné nejen pro provoz nemovitosti. Vytváření stanov se vyplatí věnovat zvýšenou pozornost nebo se rovnou obrátit na odborníka. Obyčejné stanovy, které najdete na internetu totiž ne vždy musí sedět na váš případ a situaci, a později mohou způsobit problém. 

radující se pár

4.    Platba daně z nabytí nemovitosti

Mám platit daň z nabytí nemovitosti, když jsem pouze převáděl vlastnictví? To je častá otázka. Od listopadu 2016 nemusí nabyvatelé nemovitosti, kteří ji získali do osobního vlastnictví převodem z družstevního, daň z nabytí nemovitosti platit. I přesto ale musí podat daňové přiznání.

Ovládací prvek Obrázek