KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Tým realitního serveru Black reality je poctěný tím, že mu na jeho realitní občasník přispívá persona v oboru nemovitostí a především finančního poradenství Ing. Karel Kořený.

Finanční expert Ing. Karel Kořený, €FA

Ing. Karel Kořený, €FA

Kontaktovat
Sledujte nás RSS

Pro a proti pronájmu bytu: je výhodnější byt pronajmout, nebo je to ztráta času a energie?

Na trhu nemovitostí je to věčná otázka, zda se více vyplatí nemovitost pronajmout nebo prodat. Každá z těchto variant má samozřejmě svá pozitiva, ale také negativa. My se v tomto článku zaměříme právě na výhody a nevýhody pronájmu bytu místo prodeje a pokusíme se vám tak poradit, která z těchto možností je pro vás výhodnější. Do velké míry však rozhoduje vaše očekávání, protože pronájem bytu s sebou nese také starosti, oproti tomu prodej nemusí být z dlouhodobého hlediska až tak výhodný.

pronájem nemovitosti

Ceny nemovitostí v poslední době dlouhodobě strmě rostou. Česká republika vykazuje nejrychlejší růst v rámci EU, s tím také stoupá zisk z pronájmů.

Přečtěte si 3 výhody, které přináší pronájem a naopak tři rizika. Je dobré se alespoň letmo seznámit s problematikou, než se definitivně rozhodnete, která možnost je pro vás lepší. Realitní trh se v poslední době příliš nemění, relativně stabilně roste a do budoucna se nepředpokládá, že by mělo dojít k propadu cen – na druhou stranu se často mluví o „realitní bublině“, která může prasknout a tím nemovitosti značně ztratí na hodnotě. Pravděpodobně to však jsou jen zastrašující scénáře.

Proč se vyplatí byt pronajmout

  1. Pravidelný pasivní příjem – v případě pronájmu bytu máte zaručený dlouhodobý pasivní příjem, což se určitě vyplatí. Vždy však mějte na mysli, že aby byl pronájem výhodný, měl by být váš roční výnos alespoň 5–8 % tržní hodnoty bytu.

  2. Zhodnocení nemovitosti – současný trend je takový, že hodnota bytů stále stoupá, takže za několik let můžete při prodeji bytu vydělat více než v současnosti. Nájemníci vám prozatím uhradí veškeré náklady během tohoto období a ještě vyděláte rovnou dvakrát.

  3. Budete se mít kam vrátit – nikdo neví, co se v budoucnu může stát a je dobré myslet do budoucna. Pronájem bytu vám zaručuje, že se v případě nenadálé události budete mít kam vrátit, pokud bytů nevlastníte více.

Rizika spojená s pronájmem bytu

  1. Nájemníci jsou starost – bylo by naivní představovat si, že pronájem nemovitosti s sebou nepřináší starosti, spíše naopak. Sehnat dobré a spolehlivé nájemníky může být někdy obrovský problém, převážně v neperspektivních lokalitách. Počítejte s tím, že to v nejhorším případě může trvat i několik měsíců.

  2. Opravy zaplatíte vy – v bytě se může ledacos pokazit, pak počítejte s tím, že jednak budete nejspíše muset zařídit opravu (pokud se nedomluvíte jinak) a zároveň ji i zaplatit. Bude vás to stát čas, starosti a peníze. Nehledě na to, že někteří nájemníci umí značně byt zdevastovat.

  3. Pronájem je byznys a vyžaduje znalosti – stejně jako v případě jakéhokoli jiného byznysu, tak i pronájem bytu vyžaduje vaši dostatečnou znalost v problematice. Musíte se postarat o kvalitní smlouvy, zdanění výnosů, znalost ve sporech s nájemníky a podobně.