KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on-line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek?

Pokud vás realitní problematika zajímá a chcete se dozvědět více, kontaktujte Ing. Vladimíra Vaňka.

poradcevrealitach.cz

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat
Sledujte nás RSS

Prodáno! Vše, co jste nevěděli o aukci nemovitostí

Co si představíte pod pojmem aukce nemovitosti? Nejspíše vidíte jasný obrázek křičící skupiny osob vedené rázným velitelem dražby, který šroubuje cenové nabídky výš a výš. V dnešní době se celá dražba na realitním trhu odehrává elektronicky, neboli online. Zdá se vám tato forma prodeje nemovitosti jako pro běžného kupujícího neobvyklá? 

Jak funguje aukce nemovitostí?

Majitel bytu má vždy na výběr, zda zvolí prodej nemovitosti klasicky nebo formou aukce. Pokud jste se rozhodli pro aukci, jako prvním krokem doporučujeme nalézt ve svém okolí kvalitní aukční agenturu. Ta zadá nemovitost do své evidence a stanoví dva až tři pevné termíny pro prohlídku, té se může zúčastnit kdokoliv.  Následně agentura zvolí termín aukce. Pokud se chcete aukce zúčastnit, je potřeba složit aukční jistinu, což bývá většinou výše provize za danou nemovitost

Stejně jako v jiných aukcích, je stanovena minimální částka a ten, kdo přihodí nejvyšší částku, vyhrává. Vše probíhá samozřejmě elektronicky. 

Aukce nemovitostí

Kdy aukci využít? 

Hodně z prodávajících volí strategii “začít na co nejvyšší ceně a pak cenu postupně snižovat”. Tato strategie má však svá slabá místa. Po pár měsících může být nemovitost potencionálními kupujícími vnímaná jako nedůvěryhodná se skrytými vadami či nevyhovujícími sousedy.  Mnohdy se pak nemovitost prodá pod cenou. Z jakého důvodu?

Důvodů je několik, jedním z nich je fakt, že prodávající tímto způsobem prodávají nemovitost už dlouhou dobu. Prodávající pocítí únavu a chce mít už prodej z krku, tak kývne na nižší nabídku. Dalším problémem mohou být finanční situace nebo časový nátlak. Těmto problémům lze zabránit pomocí aukce. Je rychlá, efektivní a prodávají vytěží z prodeje maximum.

Výhody elektronické aukce nemovitosti

Aukce často organizují obce za účelem transparentnosti a prodeje nebo pronájmu za maximální cenu. K tomu je často využívána tzv. “obálková metoda”, jde o jednoduchou a zároveň efektivní formu aukce. Tato forma prodeje je jedna z nejefektivnějších. Důležitým faktorem pro úspěšnou aukci je správně zvolená organizace, důvěryhodnost pořadatele a silné marketingové zázemí aukční agentury.

Kde je ale háček?

Má aukce nemovitostí nějaká rizika? Jedním z nich může být nejistota, zda lze upravit kupní smlouvu. S tím může pomoci ostřílený realitní makléř, který si tyto informace od aukční agentury může vyžádat. Další nejistotou pro výherce může být propadnutí aukční jistiny, pokud nedojde ke koupi, tzn. výherce nemovitost odmítne koupit, jistina propadne.

Do aukce se také nepouštějte v případě, že hodláte nemovitost financovat hypotečním úvěrem, jistinu je totiž nutné zaplatit již při vstupu do aukce. 

Jaké máte zkušenosti s elektronickou aukcí nemovitosti vy?