KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Tým realitního serveru Black reality je poctěný tím, že mu na jeho realitní občasník přispívá persona v oboru nemovitostí a především finančního poradenství Ing. Karel Kořený.

Finanční expert Ing. Karel Kořený, €FA

Ing. Karel Kořený, €FA

Kontaktovat
Sledujte nás RSS

Prodat či raději pronajmout svůj byt?

Rok 2017 se chýlí ke konci a i ve světě realit přichází čas na bilancování uplynulého období, stejně jako prognózy vývoje v roce následujícím. Jedním z častých dilemat klientů Black Reality je to, jak naložit s bytem či nemovitostí, které nepotřebujete. Pro ty z vás, kdo váhají, zda byt pronajmout, anebo rovnou prodat, jsme připravili shrnutí hlavních výhod obou řešení s ohledem na aktuální vývoj realitního trhu v Česku.

prodej vs pronajem

Pronajímání bytu není pro každého

Ceny bytů v Česku i přes určité zpomalení nadále rostou. Vzrostl také zájem o nové služby typu Airbnb, které umožňují krátkodobé pronajímání bytu či pokoje bez nepříjemné administrativy a shánění nájemníků. Tyto a další faktory vedou mnohé majitele k odložení prodeje bytu a upřednostnění jeho pronájmu.

Hledání poctivých nájemníků, zpracování smluv, dohlížení na úhrady nájemného, zajišťování oprav, řešení škod na poničeném majetku – to vše jsou nástrahy, s nimiž si pronajímatelé musejí umět poradit. Pronájem bytu se navíc vyplatí, jen pokud roční výnos dosáhne minimálně 5 %. V jinačím případě se stává nevítaným břemenem.

Výhodný pronájem tedy mj. závisí na správném nastavení výše nájemného, který musíte nepřepálit, ani nepodcenit. Řídit byste se měli cenami bytů v dané lokalitě, stavem bytu i aktuální poptávkou.

Kdo nyní prodá byt, neprohloupí ani neprodělá

Prodejcům bytů hráli do karet především levné hypotéky s rekordně nízkými úrokovými sazbami, které zvýšily počet zájemců o koupi bytů, a tím podpořily růst cen. Prodejci dále těží z nového zákona o dani z prodeje, kterou od roku 2016 platí kupující. Na druhou stranu banky zpřísnily podmínky pro poskytování hypoték, takže je ne každý dokáže splnit.

Většina expertů se shodne na tom, že s prodejem bytu není dobré zbytečně dlouho otálet. Vyčkávat, až ceny dále porostou, by se v konečném důsledku nemuselo vyplatit, neboť situace se může rychle změnit.

prodej vs pronajem

Váháte? Poraďte se s odborníky

Zda nakonec byt prodáte, anebo jej začnete pronajímat, by mělo záviset i na dalších faktorech. Ve hře jsou vaše možnosti, kde bydlet, budoucí plány s nemovitostí, stejně jako developerské záměry v dané lokalitě. Pokud nevíte, jak s penězi z prodeje naložit, rozumnější bude prodej odložit, případně byt zatím pronajímat. Než tak učiníte, dobře se seznamte s povinnostmi a riziky a také si spočítejte, zda se vám pronajímání vyplatí.