KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Tým realitního serveru Black reality je poctěný tím, že mu na jeho realitní občasník přispívá persona v oboru nemovitostí a především finančního poradenství Ing. Karel Kořený.

Finanční expert Ing. Karel Kořený, €FA

Ing. Karel Kořený, €FA

Kontaktovat
Sledujte nás RSS

Pronajímáte byt? Nezapomeňte na daňové povinnosti. 


Trend pronajímání nemovitostí (nejen) na portálu Airbnb se rozšířil i do Česka. Mnozí z těch, kteří s vidinou zajímavého přivýdělku začali ubytovávat, však zanedbávají legislativní závazky. Ať už pronajímáte byt či pokoj svým známým, nebo skrze webové aplikace, neopomeňte daňové povinnosti, které se k této činnosti vážou. Ty nejdůležitější připomínáme v tomto článku.

black reality

Rozlišujte mezi pronájmem a poskytováním ubytovacích služeb

Pronájmem se rozumí ponechání majetku nájemníkovi bez poskytování dalších služeb, jako jsou snídaně, úklid, výměna povlečení nebo průvodcovství. Pronájem v těchto intencích není podnikáním, a na pronajímatele se tudíž nevztahují povinnost vlastnit živnostenský list, ani platby zdravotního a sociálního pojištění. Pakliže pronajímáte byt soustavně, pravidelně a součástí jsou výše zmíněné či jiné služby, jedná se o poskytování ubytovacích služeb a tzv. volnou živnost. Tato činnost vyžaduje živnostenské oprávnění, a to již před zahájením, tj. např. prezentováním nemovitosti na portálu Airbnb, stejně jako úhradu příslušných odvodů. Do kategorie poskytování ubytovacích služeb často spadá právě Airbnb, které slouží pouze jako reklamní platforma – za právní a daňové povinnosti zodpovídáte vy sami.

Daňové přiznání podáváte vždy

V obou případech jste povinni příjmy zahrnout do daňového přiznání, jinak riskujete penále, úroky z prodlení a další poplatky vyměřené finanční správou. Jako u jiných druhů podnikání, si z daně můžete odečíst výdaje na údržbu a provoz. Výdaje uplatníte buďto formou 30% paušálu, anebo ve skutečné výši, k čemuž potřebujete účtenky a doklady od jednotlivých služeb, zařízení apod. TIP: profesionální pronajímatelé přes Airbnb využívají služeb daňových poradců.

Pozor na EET a rekreační poplatky

Výdělek, jejž vám Airbnb posílá na účet, aktuálně nepodléhá elektronické evidenci tržeb. Pokud však od hostů přijmete transakce kartou nebo v hotovosti, např. za doplňkové služby, je nezbytné je do EET zahrnout. Především v turistických lokalitách dále musíte hradit místní poplatky. Zpravidla jde o tzv. rekreační poplatek ve výši několika desítek korun. O konkrétních podmínkách ve vašem regionu je dobré se dopředu informovat.