KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on-line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek?

Pokud vás realitní problematika zajímá a chcete se dozvědět více, kontaktujte Ing. Vladimíra Vaňka.

poradcevrealitach.cz

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat
Sledujte nás RSS

Průkaz energetické náročnosti budovy – PENB. Víte o něm vše?

Kupujete, prodáváte nebo pronajímáte dům? Pak by vaší pozornosti rozhodně neměl ujít průkaz energetické náročnosti budovy, tzv. PENB. Ve zkratce jde o dokument, který počítá veškeré energie, které se při běžném provozu nemovitosti spotřebují a podle toho nemovitosti zařazuje do tříd. Existuje celkem 7 tříd energetické náročnosti. Nejnižší náročnost mají budovy s označením A – mimořádně úsporné, nejvyšší náročnost pak mají budovy s označením G – mimořádně nehospodárné.

K čemu PENB slouží?

Tak jako auta mají technický průkaz, budovy mají PENB. V tomto průkazu jsou uvedené hodnoty spotřeby energií. Pokud budete celou svou nemovitost nebo jen její část pronajímat či prodávat, zájemcům poslouží PENB k orientačnímu výpočtu nákladů.

Energetický průkaz musí být podle zákona vždy zpracováván objektivně, pravdivě a úplně. Odborníci musí přímo fyzicky navštívit nemovitost, provést stavební a technickou kontrolu jak nemovitosti, tak i stavu zdroje tepla a ohřevu teplé vody, osvětlení a dalších zařízení. PENB vystavené na základě fotografií nebo projektové dokumentace nejsou považovány za platné, jelikož mohou obsahovat spoustu nepřesností a nemusí odpovídat reálnému stavu budovy.

PENB

Kdy je nutné PENB mít?

  1. Při stavbě nového domu nebo při rekonstrukci. Dokládá se totiž k žádosti o stavební povolení.
  2. Při prodeji celé budovy nebo její části. Ať už prodáváte celý bytový dům nebo jen jeho část, energetická třída musí být uvedena už v inzerátu. Zájemci pak PENB předkládáte a předáváte nejpozději při podpisu kupní smlouvy.
  3. Při pronájmu celé budovy nebo její části. Stejně jako u prodeje, i u pronájmu platí povinnost uveřejnit třídu PENB už v inzerátu. U pronájmu ucelené části budovy se ale zpracovává PENB na celou budovu, platí však pro všechny části.
  4. Pro budovy užívané orgánem veřejné moci. PENB musí mít zpracovány všechny tyto budovy s energeticky vztažnou plochou větší než 250 metrů čtverečních od roku 2015. Je zde navíc potřeba umístit grafické znázornění průkazu na viditelném místě.
  5. Při žádosti o kotlíkové dotace. PENB je jedním z nezbytných dokladů, které musíte dokládat při žádosti o dotace na výměnu starého kotle.

PENB v inzerátu

Jaké jsou u PENB výjimky?

Vyřizovat průkaz energetické náročnosti budovy nemusíte, pokud je energeticky vztažná plocha budovy menší než 50 metrů čtverečních. Stejně tak se tato výjimka týká i kulturních památek, budov v památkové rezervaci nebo sloužících k náboženským účelům. 

Stejně tak se povinnost PENB netýká ani rekreačních budov, které nejsou určené k trvalému užívání, a průmyslových a zemědělských staveb se spotřebou energie nižní než 700 GJ.

Pokud se rozhodnete pronajmout nebo prodat budovu postavenou před 1. lednem 1947, která od své stavby neprošla většími úpravami, výjimka se týká i vás a PENB není nutný.

Pokuta při nedodání PENB

Přečetli jste si zde, že průkaz PENB je pro vás nutný? Určitě si jej pořiďte. Objednat si jej můžete jak u specializovaných společností, tak i u některých realitních kanceláří. V případě, že se na vás povinnost PENB vztahuje a vy jej nedodáte, může vás jako fyzickou osobu postihnout pokuta až 100 000 korun, jako právnickou pak dokonce 200 000 korun.

Ovládací prvek Obrázek