KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Prodej, historický objekt, 476 m2 v Úterý, okres Plzeň-sever

cena u makléře
Lokalita
Okres Plzeň-sever
Obec Úterý
Ulice 128
Informace o nabídce
Číslo zakázky 1456
Datum vložení 30.11.-0001
Datum aktualizace dnes
Prodej Panského mlýna, památkově chráněno, obec Úterý, Plzeň - sever
Kontakt na makléře
Kontakt makléře
Kontakt na realitní kancelář
fullname: email:

Popis nemovitosti

Prodej Panského mlýna, památkově chráněno, obec Úterý, Plzeň - sever

Ve výhradním zastoupení nabízíme prodej památkově chráněného mlýna v historickém městě Úterý. Velký Panský mlýn stojí na levém břehu Úterského potoka, uprostřed velké zahrady zarostlé stromy, na okraji městečka. Budova mlýna pochází z roku 1745, ale první zmínky o mlýnu pochází z roku 1625, kdy mlýn měl dvě mlýnská kola a majitelkou byla vdova Eva Senfin. Postupně zde mlela celá generace rodu Senft, Hieronymus Senft je H 1770 S záznam na portálu vchodových dveří. Posledním majitelem mlýna byl mlynář Albert Steinhauser (1930). Po skončení války byla většina zdejších německých obyvatel odsunuta, čímž se Úterý téměř vylidnilo. Proběhlo sice dosídlení obce českým obyvatelstvem z vnitrozemí a reemigranty z ukrajinské Volyně, přesto však mnoho domů zůstalo prázdných a postupně chátralo. Některé musely být během 50. let dokonce zbourány. Zbylé opuštěné domy zachránila až vlna "chalupářství" v 60. letech. Nový rozvoj městečka nastal až po roce 1989.
To se podepsalo i na stavu mlýna. Mlýn se sice dochoval do dnešních dnů bez větších přestaveb, ale mlýnice byla zcela vyrabována a mlýnské kolo zničeno. Díky neskutečné práci současného majitele, který celý mlýn zbavil veškerého nepořádku a vrátil mu částečně jeho podobu je objekt znovu částečně obyvatelný. Charakteristika stavby : velká patrová budova se sedlovou střechou a štítem. V přízemí se zachovala funkční chlebová pec. Dvoupodlažní budova je z části podsklepená, součástí dispozice domu je velká stodola, pavlač, balkón, původní dveře, klenba, topeniště, pec, schodiště a dokonce i původní (majiteli částečně odhalená) výmalba ze 17. století. Na pozemku se ještě nachází dva, do skály vytesané, prostorné sklepy. Při prohlídce tohoto historického objektu v nádherném městečku Úterý se vrátíte minimálně o jedno století zpět v čase a proto věřím, že se najde zájemce, který původní záměr majitelů dokončí a mlýn dochová i pro další generace. PENB energetické třídy G. Více informací vám poskytne realitní makléř. Cena je k jednání, k doptání v RK.
Je včetně provize, kupních smluv vypracovaných advokátní kanceláří a advokátní úschovy. Těšíme se na vás při prohlídce, po domluvě i o víkendu.

Zobrazit celý popis Skrýt celý popis

Rozšířené informace

Cena
Cena:
cena u makléře
Informace o nabídce
Typ smlouvy
Prodej
Číslo zakázky
1456
Datum aktualizace
Dnes
Druh objektu
Smíšená
Dispozice
5 a více pokojů
Vybaveno
Částečně
Zastavěná plocha m2
476
Užitná plocha m2
476
Plocha parcely m2
1889
Počet podlaží objektu
2
Počet míst k parkování
4
Elektřina
Elektro - 230 V
Zástavba
Venkovská
Popis objekty
Kategorie
Stav objekty
Před rekonstrukcí
Voda
Voda - studna
Průkaz energetické náročnosti budovy
Třída
G - Mimořádně nehospodárná
Vyhláška
148/2007 Sb.
Zobrazit další parametry Skrýt parametry