KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

Opravujete dům po babičce? Získejte finanční podporu až milion korun!

Vlastníte dům po babičce a přemýšlíte, co s ním? Od září máte možnost získat až milion korun na jeho opravu z dotace Ministerstva životního prostředí s názvem Oprav dům po babičce. Jaké jsou podmínky získání dotace?

Podle dat Českého statistického úřadu stojí v naší republice asi 400 tisíc rodinných nebo rekreačních domů, z toho v přibližně 17 % nikdo nežije. Tyto domy jsou tak nevyužité, a přitom by stále mohly plnit svůj účel. Ministerstvo životního prostředí společně se Státním fondem životního prostředí ČR tak připravili dotační program pro české domácnosti, který má za cíl zvýšit tempo renovací energeticky nevyhovujících rodinných domů a přispět k obnově stávajícího bytového fondu. Má se tak zabránit rozšiřování obcí do volné krajiny a dalšímu zabírání zemědělské půdy kvůli bytovým potřebám. Program má také pomoci mladým rodinám, které nejvíce pociťují důsledky vysokých životních nákladů a nízké dostupnosti hypotečních úvěrů, možnost získat vlastní důstojné a úsporné bydlení, a to bez ohledu na to, zda si pořídí starší nemovitost nebo ji získají v rámci rodiny.

Jaké jsou podmínky dotace Oprav dům po babičce?

Možnost žádat o dotaci je otevřena pro komplexní zateplení nemovitostí postavených před rokem 2013, jako jsou starší rodinné domy, rekreační chaty nebo chalupy nebo obytné části zemědělských statků, které slouží k trvalému bydlení. Žadatel musí být vlastníkem nemovitosti a zároveň musí mít v této nemovitosti trvalý pobyt. Pokud dotaci úspěšně obdržíte, musíte mít v domě trvalé bydliště minimálně 10 let od rozhodnutí o přidělení podpory.

Dotaci je možné také získat na výstavbu nového domu na místě staršího, pokud je oprava starého domu ekonomicky nevýhodná z důvodu jeho stavu. Nový dům však musí splňovat stanovené energetické parametry a půdorys vytápěných nebo chlazených prostor nesmí přesáhnout 350 metrů čtverečních. V tomto případě může být dotace použita na vypracování projektové dokumentace, výstavbu obvodových zdí, střechy, oken, dveří či venkovní stínící techniky.

Jakou výši dotace Oprav dům po babičce můžete získat?

Dotace pokryje 50 % vynaložených výdajů na optimální zateplení, nejvýše však 1 milion korun. Abyste tak získali plnou výši dotace, musí vás celkové zateplení vyjít na 2 miliony korun. Výhodou dotace je to, že ji můžete získat zálohově předem. Díky tomu nebudete potřebovat tolik finančních prostředků z vlastních zdrojů nebo z úvěru, na rozdíl od většiny jiných dotací, které se vyplácejí zpětně.

Program cílí zejména na mladé rodiny, a proto obsahuje bonus za každé dítě ve výši 50 tisíc korun. V případě střídavé péče činí bonus polovinu této částky. Rodiny, které získají dotaci, budou mít také možnost žádat o dodatečný bonus za další narozené dítě, a to až do roku 2030.

Na bonus mají také nárok domácnosti z Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje a z obcí podporovaných státem. Bonus je ve výši 10 % z celkové výše dotace.

Navíc žadatelé, kteří kromě dotace na zateplení požádají ve stejné žádosti o další úsporná opatření jako je třeba instalace fotovoltaiky, výměna zdroje tepla, ohřev vody, dešťovka, dobíjecí bod pro automobil a další, dostanou kombinační bonus ve výši 10 tisíc korun za každou kombinaci.

Úspěšní žadatelé budou mít také možnost čerpat od ledna 2024 zvýhodněný úvěr od stavebních spořitelen bez nutnosti zástavy nemovitosti. Úrok se bude pohybovat okolo 3 až 4 %.

Kdy můžete začít žádat o dotaci Oprav dům po babičce?

Ministerstvo životního prostředí plánuje spustit program v září 2023 vyhlášením výzvy, následně bude možné podat žádost. Přesné datum zahájení výzvy zatím není známo.

Podpora se týká výdajů vynaložených po 1. lednu 2021. Žádosti mohou být podány o financování budoucích výdajů, a v omezené míře také o podporu pro úpravy, které již byly na domě provedeny. Možnost žádat o dotaci zůstává otevřena i v průběhu probíhajícího zateplování. Pokud byla žádost podána před dokončením stavebních úprav, máte na doložení vyžadovaných dokumentů dvouletou lhůtu, nejpozději však do 31. června 2028.

Jak tato dotace ovlivní českou ekonomiku?

Šéf rezortu životního prostředí Petr Hladík odhaduje, že si o dotaci požádá zhruba 40 tisíc lidí. Na stavebních zakázkách má program přinést české ekonomice 100 miliard korun. Dotaci už vyhlížejí také dodavatelé tepelných izolací, kterým se kvůli zamrzlému stavebnímu trhu propadly poptávky a klesly také ceny materiálů. Proto je teď ideální čas poptat zateplení, dokud jsou ceny ještě nízké a dokud je volná kapacita na trhu.

Na realitní trh tato dotace podle jednatele firmy BO! reality a finance s.r.o. Michala Pituchy mít žádný zásadní vliv nebude: ,,S energetickou krizí v minulém roce klesla zejména poptávka po starších, energeticky nákladných domech. Tato dotace by mohla poptávku zase mírně zvýšit a opět nastartovat. Realitní trh to ale nijak zásadně neovlivní.” Stejný názor má také Jan Borůvka, generální sekretář Asociace realitních kanceláří České republiky (ARK ČR).

 

Developerské projekty