KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

Společné jmění manželů a nemovitosti. Jak to vlastně je?

Společné jmění manželů (SJM) vzniká se vznikem manželství a trvá až do jeho konce, pokud si to pár neurčí smluvně jinak, na majetek jednoho manžela není veden konkurz nebo není odsouzen k trestu propadnutí majetku. Víte ale, jak je to se SJM ve vztahu k nemovitostem? Připravili jsme pro vás přehled situací s praktickými příklady.

Společné jmění manželů má tři režimy – zákonný, smluvní a soudní. Zákonný režim spočívá v tom, že do společného jmění patří veškerý majetek kromě věcí osobní potřeby, nabytých darem nebo jako náhrada majetkové škody, který získá jeden nebo oba po dobu trvání manželství. Součástí SJM ale je případný zisk, který plyne z vlastnictví nemovitosti jednoho z manželů. Například pokud jeden z páru vlastí byt, který pronajímá, zisk z pronájmu už spadá do SJM a je tedy majetkem i druhé osoby.

svatba- společné jmění manželů

Nemovitost jako předmět společného jmění manželů

Jak se stane dům, byt, pozemek a jiné majetkem obou manželů? Existuje několik variant. Nejrozšířenější je, že si dvojice koupí bydlení ze společně našetřených peněz nebo na hypotéku. V tomto případě není co řešit, automaticky se stává předmětem SJM.

Může se vám stát, že nemovitost zdědíte. Ta se pak stává předmětem SJM pouze v případě, že ji někdo odkázal nebo daroval manželům dohromady, ne pouze například svému potomku. Také můžete mít ještě z doby před svatbou našetřenou pěknou sumu, řekněme 800 000 korun. S manželem nebo manželkou se rozhodnete investovat peníze do víkendové chaty, která stojí 850 000. Pokud rozdíl 50 000 korun doplatí druhý z dvojice, chata se automaticky stává součástí SJM.

Kdy nemovitost není součástí společného jmění manželů?

Nemovitost se nestává majetkem obou manželů, pokud byla zděděna nebo dána darem. Pokud se tedy vaši rodiče rozhodnou darovat vám byt a specifikují, že bude jen a pouze váš, do SJM nespadá. Stejně tak je tomu i když vám rodiče dají na pořízení bytu peníze. Pokud jej za ně koupíte, je pouze váš.

Když si nemovitost koupíte ještě před svatbou, do společného jmění manželů rovněž nespadá. Stejně tak je tomu, pokud z peněz našetřených před svatbou dům nebo byt a jiné koupíte bez dalšího přispění.

Společné jmění manželů a hypotéka

Pokud žádáte v manželství o hypotéku, jsou jí automaticky zatíženi oba manželé. Žádost může ale také podat i jen jeden z manželů sám na sebe. Aby byl druhý manžel vyloučen z této žádosti, je nezbytné provést omezení společného jmění manželů (SJM), což provedete podpisem smlouvy u notáře. Následně musíte bance prokázat toto omezení SJM pomocí notářského zápisu, ve kterém jednoznačně stojí, že žádost o hypotéku podává pouze jeden z manželů. Pokud toto neuděláte, oba manželé budou automaticky spojeni s hypotékou.

Společné jmění manželů a daně

Pokud vlastníte nemovitost ve společném jmění, může daňovou povinnost plnit pouze jeden z vás, přičemž druhý se stává ručitelem. Pokud se však stane, že daňové přiznání podat zapomenete, finanční úřad bude vymáhat platbu od obou manželů.

Rozšíření a zúžení společného jmění manželů

Pokud se manželé dohodnou na změně rozsahu společného jmění, mohou to udělat podpisem smlouvy u notáře. Nemovitost pořízená jedním z partnerů ještě před svatbou se tak může stát majetkem obou. Stejně tak se může pár i dohodnout na zúžení SJM a stále oddělovat majetek jednoho od druhého.

Developerské projekty