
Pracujete v realitách a zajímají vás on-line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek?
Pokud vás realitní problematika zajímá a chcete se dozvědět více, kontaktujte Ing. Vladimíra Vaňka.
poradcevrealitach.cz
Ing. Vladimír Vaněk
KontaktovatZdědili jste nebo jste koupili kus zahrady, pole, louky, ornou půdu a rádi byste si zde postavili dům? Není pozemek jako pozemek a stavět můžete jen a pouze na stavební parcele. Pokud ovšem máte ornou půdu, je možné požádat o její převedení na stavební parcelu a vyjmutí ze zemědělského půdního fondu. Jak na to? Máme pro vás praktický a jednoduchý návod.
Zemědělský půdní fond (ZPF) tvoří základní přírodní bohatství naší země, je nenahraditelný pro zemědělství a jedna z hlavních složek životního prostředí. Patří zde již zmiňovaná orná půda, travní porosty, zahrady, ale i chmelnice, vinice, ovocné sady, polní cesty a podobně. Stejně tak jsou součástí ZPF i rybníky s chovem ryb, závlahové a vodní nádrže, odvodňovací příkopy nebo hráze.
Pokud jste v katastru nemovitostí našli, že váš pozemek spadá do některé k těchto kategorií, a chcete zde stavět, musíte zažádat o vyjmují z fondu.
O změnu územního plánu a tedy i vyjmutí ze ZPF můžete požádat na příslušném obecním úřadě s rozšířenou působností. Většinou najdete na weových stránkách přímo formulář volně ke stažení.
Žádost by měly obsahovat kromě údajů o vlastníkovi, jako je jméno, bydliště, datum narození a podobně, také důvod vynětí ze ZPF, dobu odnětí, požadovanou výměru a vyhodnocení předpokládaných důsledků. K vyplněnému formuláři musíte pak přiložit výpis z katastru nemovitostí s snímek z pozemkové mapy katastru nemovitostí s vyznačeným konkrétním pozemkem (případně více pozemky).
Dále je nutné doložit výpočet finančního odvodu a technickou dokumentaci. Technická dokumentace musí obsahovat informace o výsledcích pedologického výzkumu, přesné údaje o závlahách, odovodnění a protierozních opatřeních. Dále pak zajreslené hranice s vyznačenýmy bonitovaně půdně ekologickými jednotkami a jejich třídami ochrany.
Úřad má na vyřízení vaší žádosti 30 dnů, v některých komplikovanějších případech se může lhůta prodloužit až na 60 dnů. Nenechte se ale papírováním odradit, zisk vysněného pozemku, ještě k tomu výhodněji, za to rozhodně stojí.