KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

Bude inflace v roce 2023 nadále stoupat nebo se dočkáme jejího snížení?

V Česku je růst inflace nejvíce dramatický v porovnání s ostatními rozvinutými státy v Evropě. V lednu 2023 stoupla inflace až na 17,5 %. Je to její vrchol, nebo máme očekávat růst i v následujících měsících? A jaký má inflace vliv na trh realit?

Začátkem roku 2023 činil meziroční růst inflace 17,5 %, což je nejvíce za posledních 20 let. Způsobil to růst cen napříč celým spektrem zboží a služeb, ale především energetická krize, rostoucí ceny ropy a zemního plynu a válka na Ukrajině.

Jak si vede Česká republika ve srovnání s ostatními státy Evropské unie

Míra inflace v lednu 2023 byla v eurozóně 8,6 %, což je lehký pokles oproti inflaci 9,2 % z prosince 2022. V porovnání s prosincem meziroční inflace klesla v osmnácti členských státech a vzrostla v devíti. Zatímco tedy v ostatních státech Evropské unie inflace postupně klesá, v Česku jde naopak stále nahoru. Momentálně patří Česká republika do pěti zemí s nejvyšší inflací v EU. Jak vypadala situace v Evropské unii s inflací v lednu 2023?

  • Maďarsko - 26,2 %
  • Lotyšsko - 21,4 %
  • Česká republika - 19,1 %
  • Estonsko - 18,6 %
  • Litva - 18,5 %

Opačný konec žebříčku pak obsazují:

  • Lucembursko - 6,2 %
  • Španělsko - 5,9 %
  • Kypr – 6,8 %
  • Malta – 6,8 %
  • Francie – 7,0 %

Předpokládaný vývoj inflace v České republice v roce 2023

Podle analytiků a České národní banky dosáhla inflace v lednu vrcholu a v následujících měsících by měla klesat. V druhé polovině roku 2023 by se měla dostat dokonce pod 10 %. ČNB a Česká bankovní asociace (ČBA) odhadují průměrnou inflaci v roce 2023 na 10,8 %, zatímco ministerstvo financí ji odhaduje na 10,4 %.

Co znamená zvýšená inflace pro trh realit?

Inflace má mimo jiné dopad i na realitní trh. Co lze na trhu realit očekávat v nejbližších měsících?Jedním z nástrojů Centrální banky v boji proti inflaci je zvyšování úrokových sazeb. Se zvyšováním úrokových sazeb došlo také k omezení dostupnosti hypoték a poptávky po nákupu nemovitostí. Tato situace vedla ke konci minulého roku až k tomu, že některé nemovitosti dokonce zlevnily, jelikož o ně nebyl zájem. Otázkou tedy může být, zda se v roce 2023 díky tomu odhodlá více domácností zažádat o hypotéku než v roce předchozím. Obecně lze ale předpokládat, že v meziročním srovnání se cenová hladina sníží o 5 až 10 %.

V roce 2023 se tedy očekává opatrný vývoj realitního trhu, kde budou mít kupující větší vliv na podmínky obchodu. Výrazný rozdíl oproti předchozím letům spočívá v tom, že zatímco před dvěma lety měli prodávající na výběr z několika desítek zájemců, v současnosti je v lepším případě zájemců jen několik jednotek. Jak vývoj na realitním trhu komentuje vítěz realiťáka roku 2021 Adam Šimoník: „Rok 2023 bude zajímavý také proto, že prodeje budou trvat déle a bude potřeba zvážit, do čeho investovat a na čem naopak nešetřit, jako například na onlinových prezentacích a marketingu. Díky tomu budeme moci oslovit klienty, kteří třeba do momentu, než viděli váš inzerát, nákup nemovitosti vůbec nezvažovali. Klíčové bude také využití moderních realitních softwarů a technologií, které šetří čas všem zúčastněným stranám.“

 

 

Developerské projekty