KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

Ceny nemovitostí jsou nadhodnocené o 15 - 20 %, budou však klesat, musí! - část I.

Realitní software je nástroj, který využívají makléři, jako zedník zednickou lžíci. Zadávají se do něj klíčová realitní data, realitní software exportuje zakázky na inzertní servery a také monitoruje poptávky po nemovitostech. Dá se z něj, ale také hodně vyčíst z hlediska statistických údajů. Například vývoj cen, nebo počet nabídek na realitním trhu apod. Pojďme si i na základě těchto dat udělat nějakou predikci toho jak se budou ceny nemovitostí a realitní trh měnit a vyvíjet. Vše si podpoříme i ohlasy z řad makléřů v ČR, kteří se účastní soutěže Realiťák roku, a mají aktuální informace z realitního prostředí.

Z tvrdých dat softwaru ve kterém je aktuálně přes 19 500 nabídek, je cítit určité ochlazení v transakcích a nárůstu počtu nabídek na realitním trhu. Za poslední 2 měsíce je to nárůst v počtu nabídek o cca 10 %. "Před 5ti lety byl stav realitních nabídek na trhu kolem 120 000 kusů, aktuálně se jedná o větší polovinu.", říká Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality. "Změnu na realitním trhu přinese postupné navýšení počtu nabídek až na toto nebo i za toto magické číslo." dodává.

Zdroj: canva.com

Protože realitní software monitoruje také poptávky po nemovitostech z řad zájemců o koupi, pojďme se podívat také na tyto hodnoty. Za poslední měsíce je vidět propad a to až o 80 % v rámci lokality v poptávkách po nemovitostech. Eduard Dvořák z M&M reality holding říká: "Ještě před půl rokem po zveřejnění bytu ve Vsetíně přišlo za víkend i 15 - 20 poptávek. Aktuální případ z posledního týdne, mám takový, že po uveřejnění podobné nabídky jsem neměl za víkend poptávku ani jednu. Je to pro mne veliká změna na trhu". S tímto tvrzením souhlasí i David Vašíček z realitní kanceláře ALVA REAL, která má hlavní působení v Brně a okolí. "Ještě v lednu byl při vzorovém výpočtu na byt v Brně například 10 prohlídek, nyní je pokles na 3, tedy 70 % dolů."

Radim Vašíček, ale jednou větou dodává: "Co je pro kupujícího zajímavé je práce s cenou nemovitostí. Ceny nemovitostí jsou dle mého soudu nadsazené o cca 15 %. Prodávající má zájem získat cenu, jako na přelomu roku, ale někdy to už není reálné. Ceny se měnit budou, kupujících prostě ubývá."

A co z dat názorů profesionálních makléřů a realitního softwaru Poski REAL vyplývá?

Jedno je jasné, přichází změna. Změny úrokových sazeb ČNB, válka na Ukrajině a inflace je v očích spotřebitelů problém a začalo se s koupí nemovitostí pomalinku vyčkávat. Na trhu roste počet nemovitostí, klesá dostupnost hypoték a počet investorů není nekonečný. Dá se tedy očekávat, že opravdu nastává doba, že přijde pokles cen nemovitostí o cca 20 % a to minimálně v některých lokalitách. Bude také růst podíl nájemního bydlení a i přes pokles ceny nemovitostí stále nebudou malé. 

Čistě z ekonomického hlediska si to, ale pojďme propočítat. Pokud je inflace 16% a tedy opravdu rychle klesá hodnota peněz a úrokový sazba hypotéky je 7 % vyplatí se investovat do koupi nemovitosti? Jestliže máte možnost získat peněžní prostředky, rozhodně ano!

Autor článku - Ing. Vladimír Vaněk , porotce Realiťák roku, jednatel Poski.com

Developerské projekty