KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

Hypotéka versus pronájem: Co je pro vás lepší?

Je lepší koupit nebo pronajmout? Toto je jedna z nejčastějších otázek, kterou si lidé kladou, když přemýšlí o svém bydlení. V posledních letech se stala populární spíše koupě, může se ale stát, že z dlouhodobého hlediska by pro vás byl lepší pronájem. Jak to zjistit?

Podle dat z Eurostatu vyplývá, že téměř 80 % Čechů žije ve vlastním. Dávno už ale neplatí, že nákup je nejlepší způsob, jak si zajistit vlastní bydlení. I přes vysoké ceny domů, bytů a hypoték se však stále více domácností rozhoduje pro nákup za jakoukoli cenu jako jedinou možnost a dobrovolně přijímá dlouhodobý finanční tlak, který s tím souvisí.

Před rozhodnutím, zda si nemovitost koupit či pronajmout, je důležité si ujasnit, jakou nemovitost si přejete. Následně se můžete nezávazně obrátit na realitní kancelář a zjistit, jaká by byla cena takové nemovitosti a jaký by byl podobný pronájem. Poté můžete porovnat náklady spojené s vlastnictvím nemovitosti s tím, kolik byste zaplatili jako nájemníci. V případě vlastnictví musíte počítat se splátkou hypotéky, úroky, pojištěním, poplatky bance a finančními prostředky potřebnými na údržbu a případné opravy.

Výsledek tohoto srovnání může překvapit. Kromě finančních rozdílů je důležité totiž zohlednit i další faktory. Pokud je rozdíl mezi nájemným a splátkou hypotéky malý, a to v řádu stokorun s mírnou nevýhodou pro hypotéku), stále je výhodné si pořídit nemovitost na úvěr, protože v důchodu ušetříte na nájmu. Nicméně tento efekt může být vyvážen, pokud se rozhodnete uspořené prostředky z nájmu investovat.

Ušetřené peníze z hypotéky vám zajistí dalších 30 let nájmu

Pokud se tedy rozhodnete pronajmout byt 2+KK v Praze na Žižkově zaplatíte za něj měsíčně nájem ve výši 18 tisíc Kč. Pokud se rozhodnete stejný byt koupit, vyjde vás asi na 7 milionů Kč. V případě, že si na něj vezmete hypotéku na 30 let s průměrným úrokem 5 % bude vaše měsíční splátka hypotéky činit okolo 30 tisíc Kč. Rozdíl mezi splátkou hypotéky a nájmem činí tedy 12 tisíc Kč. Pokud tyto ušetřené prostředky každý měsíc investujete, tak po 30 letech budete mít našetřeno tolik, abyste mohli platit nájem dalších 30 let. Co se vyplatí více vám si můžete vypočítat i vy sami díky kalkulačce od společnosti Valuo.

Neměli bychom ale přehlížet výhodu osobního vlastnictví nemovitosti. Kromě toho, že si svůj domov můžete navrhnout přesně podle vašeho přání, po splacení hypotéky vám domov zůstane, nemusíte se obávat vystěhování a váš majetek mohou zdědit vaše děti. Naproti tomu pronajatý byt si obvykle vašim přáním 100% nepřizpůsobíte. Na druhou stranu ale zase nemusíte řešit případné opravy, rekonstrukce a máte větší flexibilitu. Můžete snadno změnit bydliště nebo si vybrat jiný typ nemovitosti podle svých potřeb. Pokud se například chystáte na dočasný přesun nebo nejste si jisti svými dlouhodobými plány, pronájem vám poskytne větší volnost a snazší adaptaci na nové okolnosti.

Valuo analyzuje data z katastru nemovitostí a z veřejné inzerce už od roku 2017. Poskytuje nástroj na výpočet cen nemovitostí, který využívá 5 bank, včetně České Spořitelny, ČSOB a Monety, přes 3500 profesionálů na poli realit, realitní makléři, odhadci, soudní znalci a finanční poradci. Analýzy, které Valuo zpracovává, se často dostávají do předních českých médií jako Seznam zprávy, Hospodářské noviny nebo CNN Prima News. Cenové mapy ke stažení ZDARMA naleznete také nově v realitním softwaru Poski REAL.

 

Developerské projekty