KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

Inflace vyhání Čechy do světa: Češi objevují výhody vlastnictví nemovitosti v zahraničí

Vzrůstající ceny nemovitostí, inflace a vysoké úrokové sazby vedly k výraznému nárůstu zájmu o nemovitosti v zahraničí. Jaké jsou výhody koupě zahraniční nemovitosti a které destinace patří mezi nejoblíbenější?

Ceny nemovitostí v posledních letech zažily v České republice dramatický růst. Podle dat Eurostatu z roku 2022 patřilo Česko mezi 5 zemí, kde rostly ceny nemovitostí nejvíce. Největší nárust byl zaznamenán v Estonsku (22,2 %), které následovalo Maďarsko (21,9 %), Litva (19,0 %), Česko (16,9 %) a Chorvatsko (14,8 %). Naopak nejpomaleji rostly ceny nemovitostí ve Finsku (1,2 %), na Kypru (3,2 %) nebo v Itálii (3,8 %).

Od klidných pláží k jiskřícím městům – Češi objevují, že vlastnictví nemovitosti v zahraničí přináší nejen finanční výhody, ale také jedinečnou šanci na nové zážitky, kulturu a životní styl. Sílící zájem Čechů o nákup zahraničních nemovitostí potvrdil také jeden z největších realitních serverů v Česku Sreality.cz, podle kterého se v rámci vyhledávání počet dotazů na nemovitosti v zahraničí téměř ztrojnásobil. Rostoucí zájem o zahraniční nemovitosti kromě vysokých cen nemovitostí v Česku, vysoké inflace a úrokových sazeb podporují také trendy jako prodlužování dovolených, flexibilní pracovní doba nebo možnost pracovat pro firmy na dálku.

Srovnání cen nemovitostí v Evropě

K nejvíce oblíbeným destinacím patří podle dat AČSS právě Itálie, Kypr, Španělsko nebo Řecko. Za stejnou cenu, za kterou byste si pořídili panelákový byt na českém sídlišti, je v současnosti možné koupit si byt v pobřežních lokalitách Itálie. Takový byt 2+1 o rozloze okolo 55 m2 vás v Praze vyjde zhruba na 8 milionů korun. Zatímco v Itálii, Španělské Malaze nebo oblíbeném turistickém letovisku Alicante seženete stejný byt téměř o polovinu levněji. Nejvýhodněji seženete nemovitosti na Kypru, kde vás jeden metr čtvereční v průměru vyjde na 1 600 EUR, v Chorvatsku asi na 1 800 EUR a v Itálii zhruba 1 900 EUR. V grafu níže jsme pro vás připravili srovnání cen za metr čtvereční v oblíbených evropských destinacích.

Jak koupit nemovitost v zahraničí

Navíc koupě nemovitosti v jiné zemi Evropské unie není vůbec obtížná. Nabídky zahraničních nemovitostí na prodej najdete i na některých českých realitních serverech jako jsou třeba superbyty24.cz nebo u specializovaných realitních kanceláří. Takové realitky se často zaměřují na určité země, znají tamní specifika i legislativu a rádi vám prodej nemovitostí zprostředkují od A do Z. Podle realitního softwaru Poski REAL, který využívá více než 3 500 realitních makléřů a který shromažďuje realitní nabídky a poptávky, je aktuálně na trhu více než 1 000 zahraničních nemovitostí k prodeji. Většina evropských zemí také umožňuje čerpat hypotéku i zahraničním klientům, proto ani financovat nákup zahraniční nemovitosti hypotékou obvykle není problém.

Výhody vlastnictví nemovitosti v zahraničí

Koupě nemovitosti v zahraničí může přinést různé výhody a důvody pro investici. Lidé, kteří by si obvykle investovali své úspory do nemovitostí v Česku, se nyní zaměřují na zahraničí. Obecně je investice do nemovitostí výnosnější než investice do komodit, akcií nebo obligací a představuje také účinnou ochranu finančních prostředků před inflací. Pokud nemovitost nebudete celoročně využívat k vlastním aktivitám, můžete ji pronajmout. Z nájmu zahraniční nemovitosti obvykle budete mít vyšší výnosy než z nájmu nemovitosti v České republice. Záleží však na lokalitě. Platí, že čím zajímavější místo, tím vyšší nájem. Například v Alpách, kde je sezóna v podstatě celoročně, se výše výnosu může pohybovat až kolem 7 %. Naproti tomu v Chorvatsku, kde je sezóna pouze letní, budou výnosy nižší.

 

Developerské projekty