KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

Staví se realitní trh opět na nohy? Nejnižší úrokové sazby od roku 2022!

Hypoteční trh v České republice zažívá dynamický růst, jak potvrzují nejnovější statistiky. V březnu tohoto roku banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry v hodnotě 18 miliard korun, což představuje značný nárůst o 15 % oproti únoru a o polovinu oproti března předchozího roku

Generální ředitel Hypoteční banky Martin Vašek zdůraznil pozitivní trendy na realitním trhu, kde roste zájem o nákup nemovitostí a také o úsporné bydlení. Lidé stále častěji investují do rekonstrukcí a modernizací nemovitostí s cílem snížit jejich energetickou náročnost.

Zpráva Bankovní rady České národní banky o snížení klíčových sazeb v březnu přinesla navíc další impuls růstu. Nově stanovené sazby jsou nejnižší od června 2022, což naznačuje příznivé prostředí pro hypoteční trh. Stále ale hypoteční sazby zůstávají nadprůměrně vysoké v porovnání s obdobím před dvěma dekádami.

Přitom zvýšení hypotečních sazeb o jeden procentní bod má za následek, že měsíční splátka průměrné hypotéky se zvýší o 1500 až 2000 Kč. V porovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla v minulosti běžná, aktuální hypoteční sazba představuje nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky přibližně o 6000 Kč.

V březnu došlo k mírnému nárůstu průměrné výše hypotečního úvěru z 3,38 milionu na 3,44 milionu Kč, což je nejvyšší hodnota od prosince 2021. Tato hodnota je o něco nižší než předchozí maximum, dosažené v listopadu 2021, kdy činila 3,46 milionu Kč. Od té doby však průměrná výše hypotečního úvěru postupně klesala a dosáhla svého nejnižšího bodu loni v lednu, kdy činila 2,83 milionu Kč.

 

 

Developerské projekty