KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

Úroky z hypotéky a daňové přiznání: Jak si snížit daňovou povinnost a co je třeba vědět

Úroky z hypotéky jsou cennou daňovou položkou, která může výrazně snížit vaši daňovou povinnost. Jak si snížit daňovou zátěž prostřednictvím odpočtu úroků z hypotéky a jaké podmínky je třeba splnit?

Úroky z hypotéky představují pro mnoho jedinců významnou daňovou položku, kterou lze odečíst a snížit tak daňovou povinnost. Nicméně, ne všichni majitelé hypoték jsou oprávněni k tomuto odpočtu, a proto je důležité porozumět podmínkám, které je třeba splnit, abyste si mohli tuto výhodu v daňovém přiznání uplatnit.

Kdo může uplatnit odpočet úroků z hypotéky?

Nárok na odpočet úroků z hypotéky má fyzická osoba, a to jak zaměstnanec, tak i živnostník. Pokud jste zaměstnancem a roční zúčtování daně za vás vyřizuje váš zaměstnavatel. Živnostníci musí úroky zahrnout do svého daňového přiznání.

Podmínky pro uplatnění odpočtu zahrnují:

  • Pro zaměstnance: minimální mzdu a účast na úvěrové smlouvě (musíte být ve smlouvě o úvěru uvedeni jako dlužníci nebo spoludlužníci).
  • Pro živnostníky: roční zisk vyšší než 185 600 Kč a účast na úvěrové smlouvě (musíte být ve smlouvě o úvěru uvedeni jako dlužníci nebo spoludlužníci).

Pokud máte hypotéku napůl s partnerem, musíte se dohodnout, kdo o odpočet úroků požádá. O odpočet úroků totiž může uplatnit ve svém daňovém přiznání pouze jeden z vás.

Jak uplatnit odpočet úroků z hypotéky v daňovém přiznání?

Pro uplatnění odpočtu úroků z hypotéky je potřeba k daňovému přiznání dodat několik dokumentů, a to:

  1. Potvrzení o zaplacených úrocích - toto potvrzení vám banka obvykle zašle automaticky v lednu.
  2. Výpis z katastru nemovitostí - pokud se jedná o první žádost o odpočet úroků je potřeba dodat také výpis z katastru nemovitostí. Můžete si ho vyžádat na příslušném úřadě katastru nemovitostí nebo v pobočce Czech Pointu. Příští roky už tento výpis k daňovému přiznání dokládat nemusíte.
  3. Kopii úvěrové smlouvy - pokud jde o první žádost musíte také dodat kopii úvěrové smlouvy.

Jaký je maximální odpočet úroků?

Maximální odpočet úroků z hypotéky se liší podle data pořízení nemovitosti. Pokud jste si pořídili nemovitost na hypotéku nebo obdrželi povolení k její stavbě do 31. 12. 2020, máte nárok na odpočet úroků až do výše 300 000 Kč, což odpovídá slevě na dani až 45 000 Kč. Pro nemovitosti pořízené nebo s povolením k výstavbě uděleným po 1. 1. 2021 platí maximální odpočet 150 000 Kč, což představuje slevu na dani až 22 500 Kč.

Přesná částka, kterou můžete odečíst, závisí nejen na výši vaší hypotéky, ale také na úrokové sazbě a době do konce její splatnosti. Odpočet je nejvýhodnější v prvních letech, kdy se ve vašich měsíčních splátkách skládáte převážně na úroky. Proto se doporučuje řešit slevu na dani u hypotečního úvěru co nejdříve.

 

Developerské projekty