KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

Češi se po pandemii hromadně zbavují chat a chalup. Co za tím stojí?

Během éry covidu explodovala poptávka po chatách a chalupách, která trhala rekord za rekordem. Avšak teď, v době vysoké inflace a zvýšené ekonomické nejistoty, se stává vlastnictví chaty pro spoustu Čechů neúnosné.

Chalupaření je převážně česká specialita, a ještě více Čechů si chataření oblíbilo v období Covidu, kdy bylo kvůli restrikcím obtížné cestovat na dovolenou do zahraničí. To však rozpoutalo neuvěřitelnou lavinu zájmu o jejich nákup a ceny dosáhly v reakci na ohromující poptávku astronomických výšin. A jak to s rekreačními objekty vypadá dnes?

Podle realitního softwaru Poski REAL, který využívá více než 3 500 realitních makléřů a který shromažďuje realitní nabídky a poptávky, došlo v roce 2020 k prudkému nárůstu počtu prodejů rekreačních objektů. Největší prodej chat a chalup byl zaznamenán v třetím čtvrtletí roku 2020, a to celkem 2 785. S růstem poptávky se začala zvyšovat také jejich nabídková cena, nejvíce na Jižní Moravě, v Krkonoších nebo Středočeském kraji, kde se ceny zvedly až o 80 % za metr čtvereční. Teď se ale situace obrací a sledujeme opačný trend, kdy počty prodejů začínají opět klesat. V porovnání s prvním čtvrtletím roku 2023 jsme svědky meziročního propadu prodejů zhruba o 40 %. Od ledna do března 2023 se prodalo pouhých 1107 chat a chalup, zatímco ve stejném období loňského roku to bylo 1885. Největší sezóna prodejů však teprve vypukne. Obvykle se nejvíce rekreačních objektů prodává ve třetím čtvrtletí v období léta.

Nejčastějším důvodem prodeje chalup je vysoká inflace, náklady na energie a celkově rostoucí životní náklady. Řada lidí se musí uskromňovat a snižovat své výdaje, proto se tak vlastnictví chaty nebo chalupy stalo spíše na obtíž. Z toho důvodu se v loňském a letošním roce na trhu objevuje stále více rekreačních objektů k prodeji. Poptávka po nich je ale výrazně nižší než dříve, a to především v méně atraktivních lokalitách. Propad poptávky je v průměru okolo 30 %. Klesá také cena těchto nemovitostí společně s celkovým poklesem cen na realitním trhu. Pokud tedy zvažujete nákup rekreačních nemovitostí, letos bude ten pravý čas.

A co si o vývoji cen chat a chalup myslí Vladimír Vaněk, product owner právě zmíněného Poski REALu?

,,Je pravda, že dle dat našeho realitního softwaru se prodej chalup dostal v období Covidu na absolutní maximum. Pamatuji si, že v tomto období bylo za cca týden na menší chatu v Beskydech až 400 zájemců a to je opravdu unikátní. Bylo i plno spekulantů a investorů, kteří chalupy nakupovali za účelem rychlého prodeje. Trend se sice zastastavil, ale myslím si, že koupě chaty nebo chalupy je pro Čechy, kteří jsou národem chalupářů, stále výborná investice. Například i jen pro "měšťáky", aby si měli kam zajet odpočinout. Ceny budou ještě cca rok na ideální hladině, tedy déle se dle mého názoru čekat nevyplatí. Pokles cen bude mírný a bude hodně záviset na lokalitě.”

V turistických destinacích se poptávka i cena drží stále na stejných hodnotách, především díky možnému příjmu z pronájmu objektu, což nemovitosti v méně turistických lokalitách nabídnout nemohou. I na tohle trh reaguje. V turisticky populárních lokalitách začíná vznikat spousta developerských projektů, zejména apartmánových domů, protože už zde často není prostor pro jednotlivou výstavbu. Apartmány se nejčastěji budují na Lipně, v okolí Špindlerova mlýna, Klínovce, na Dolní Moravě v Jeseníkách nebo Jižní Moravě. Ceny se však šplhají do astronomických výšin. Na Lipně nejsou výjimkou ani ceny okolo 200 tisíc korun za metr čtvereční.

 

Developerské projekty