KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

 

Jak se bude vyvíjet realitní trh v roce 2024?

V roce 2023 ovlivnily vysoké úrokové sazby náklady na nákup nemovitostí, což spolu s obecně zvýšenou cenovou hladinou vedlo k útlumu celého realitního trhu. Podle odhadu České národní banky (ČNB) byly ceny nemovitostí v roce 2024 až 20 % nad průměrnými finančními možnostmi kupujících. Jak se bude realitní trh vyvíjet v novém roce? 

Nižší úrokové sazby a sociální jistoty

S novým rokem 2024 se však můžeme těšit podle Jiřího Pathyho, generální ředitele GEPARD finance a.s., jen na samá pozitiva a sociální jistoty. S klesající inflací můžeme očekávat postupné snižování úrokových sazeb na hypotékách v průběhu roku 2024. Z oblak 7% repo sazby bychom se tak mohli postupně v roce 2024 přesunout na nižší hodnoty úrokových sazeb na hypotékách, a to až okolo 3 %. Poslechněte si celý komentář k vývoji realitního trhu v roce 2024 v krátkém sestřihu. 

První snížení úrokových sazeb se událo již na konci prosince 2023, kdy Česká národní banka snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 %. Tato úprava představovala první změnu od června 2022, kdy bankovní rada zvýšila sazby z úrovně 5,75 % na 7 %.

Co přinese snižování úrokových sazeb?

Očekávaný trend klesajících úrokových sazeb by mohl oživit realitní trh a podpořit poptávku po nemovitostech. Nižší úrokové sazby by mohly motivovat potenciální kupce k rozhodnutí pro nákup nemovitosti, což by mohlo vést k oživení obchodu s nemovitostmi.

Důsledky snižování úrokových sazeb by mohly být znatelné nejen pro jednotlivce, kteří zvažují hypoteční úvěr, ale také pro developery rezidenčních projektů. Nižší úrokové sazby by mohly stimulovat poptávku po nových bytových jednotkách, což by mohlo být pro developerský sektor pozitivním signálem.

Nicméně, je vždy důležité brát v úvahu, že realitní trh je ovlivňován mnoha faktory, a předpovědi nejsou vždy stoprocentně přesné. Přesto nynější optimismus a očekávání vyhlídek na rok 2024 nabízejí naději na ekonomickou obnovu a stabilizaci realitního trhu. Zda se tyto předpovědi naplní, nám čas ukáže a my zůstaneme očekávající a optimističtí ohledně budoucnosti realitního sektoru.

 

Developerské projekty