KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

Daň z nemovitostí: Novinky a změny pro rok 2024

Stali jste se v minulém roce majitelem nemovitosti nebo bytu? Pak se i vás bude v roce 2024 týkat daň z nemovitosti. Co se v případě daně z nemovitosti pro rok 2024 mění, jaká bude její výše a do kdy je potřeba daň uhradit?

Změny zavedené konsolidačním balíčkem

Od roku 2024 dojde k nárůstu daňového zatížení v důsledku zvýšení přímých daní pro zaměstnance a osoby samostatně výdělečně činné. Majitelé nemovitostí také pocítí zvýšení daně z nemovitosti. Tato změna přichází s konsolidačním balíčkem, který zavádí řadu novinek v daňové oblasti. Odvody na daň z nemovitých věcí budou nadále stoupat v závislosti na vývoji inflace, tzv. inflační doložkou.

Samotná částka daně z nemovitých věcí se liší v jednotlivých městech. Sazby daně pro rok 2024 se zvýší přibližně na 1,8násobek. Konkrétní zvýšení závisí na velikosti bytu, města a místním koeficientu. Platby daní se tedy budou lišit podle lokality. V některých městech může být zvýšení výraznější než v jiných. I po zvýšení by se ale měla pohybovat od 800 korun do 3 500 korun za rok.

Vzhledem k vyšší daňové povinnosti pro rok 2024 ve srovnání s předchozím rokem není nutné vyplňovat daňové přiznání znovu. Finanční úřad automaticky přepočítá daň a zašle majitelům nemovitosti poštovní poukázku. Majitelé s datovou schránkou obdrží informace tímto způsobem.

Pozitivní zprávou pro budoucí kupce nemovitostí je, že v rámci konsolidačního balíčku nebyla schválena obnova daně z nabytí nemovitých věcí, která byla zrušena v září 2014. Sazba této daně činila 4 procenta, což by znamenalo 80 tisíc korun při nákupu bytu za 2 miliony korun a představovala tak pro kupce nemalé zatížení.

Dílčí daně z nemovitých věcí

Celková daň z nemovitých věcí se skládá z dílčí daně z pozemku a dílčí daně ze staveb a jednotek. Sazby daně se liší podle druhu pozemku a staveb. U pronajatých bytů je poplatníkem majitel, nikoli nájemce. Majitelé zohledňují částku daně v měsíčním nájmu. Uživatelé družstevních bytů se daňovými záležitostmi nemusí zabývat, neboť majitelem v katastru je družstvo.

Vyplnění daňového přiznání k dani z nemovitosti

Noví majitelé nemovitostí mají povinnost vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitých věcí do konce ledna 2024. Tato povinnost se vztahuje pouze na ty, kteří získali nemovitost během roku 2023. V příštích letech se přiznání nevyplňuje, kromě případů změny rozhodujících faktorů, jako je přístavba. Podrobný návod i odpověď na nejčastější dotazy k dani z nemovitých věcí naleznete na stránkách Finanční správy.

Termíny pro placení daně z nemovitých věcí v roce 2024

Daň z nemovitých věcí pro rok 2024 musí být uhrazena do konce května. V případě, že roční daňová povinnost přesahuje 5 000 korun, lze daň platit ve dvou splátkách - do konce května a do konce listopadu. Většina majitelů bytů však často platí tuto daň jednorázově.

Developerské projekty