KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

Odhad ceny nemovitosti: Kdy je povinný?

Chcete nebo potřebujete vědět, jakou hodnotu má vaše nemovitost? Rozhodli jste se prodat byt a vůbec nevíte, kolik za něj můžete chtít peněz? Odhad ceny nemovitosti je povinný v různých případech a provést jej mohou spolehlivě různí lidé. Realitní kanceláře například často nabízejí odhad ceny nemovitosti zdarma - je ale možné jej použít univerzálně nebo má jistá omezení? Připravili jsme pro vás ty nejdůležitější informace ohledně odhadu ceny nemovitosti.

odhad ceny nemovitosti

Kdy je nutné mít odhad ceny nemovitosti?

Jak už bylo zmíněno výše, odhad ceny nemovitosti vás bude zajímat v různých situacích. Opravdu nutné je mít odhad vyhotovený v případ, že je nemovitost součástí dědického řízení, když dochází k rozdělení společného jmění manželů nebo když kupujete danou nemovitost na hypotéku. Proč je u hypotéky odhad nutný? Banka potřebuje mít jistotu, že když nebudete splácet, bude moci vaši nemovitost prodat za určitou cenu a neztratí tak své vložené peníze.

V jakých dalších případech byste měli mít odhad ceny k dispozici, ale není to vyloženě úplně nutné? Když prodáváte nemovitost, díky odhadu můžete stanovit rozumnou tržní cenu. Naopak když nemovitost kupujete, odhad ceny vám řekne, jestli náhodou nekupujete zbytečně předražený byt, dům, pozemek nebo jiný objekt. Stejně tak je vhodné provést odhad ceny, když se vypořádáváte se spoluvlastníky nemovitosti, například, když chcete odkoupit polovinu domu nebo kus společné zahrady.

Kdo může odhadnout tržní cenu nemovitosti?

Pokud potřebujete odhad ceny nemovitosti pro hypotéku, dědické řízení nebo společné jmění manželů, je nutné oslovit specializované odhadce nemovitostí, kteří mají přímo na činnost živnost. Jde o odborníky, které vám doporučí banka, nebo které si můžete vyhledat sami. Pokud chcete odhad ceny nemovitosti jen ze zvědavosti, kvůli prodeji nebo z jiného důvodu, kdy není odhad povinný, může jej vykonat i realitní odborník, nejčastěji realitní makléř, který již má s naceněním nemovitostí zkušenosti.

Odhad tržní ceny vs. znalecký posudek

Pletou se vám pojmy odhad ceny nemovitost a znalecký posudek? Jde o dvě zcela rozdílné věci, takže si dejte pozor, abyste kvůli nepřesné terminologii náhodou nepřišli o peníze. Znalecký posudek vypracovává jmenovaný soudní znalec, jejich seznam lze nalézt na stránkách ministerstva spravedlnosti. Znalecký posudek taky musí obsahovat všechny formální náležitosti stanovené zákonem a využijete jej hlavně při styku s úřady, při soudních sporech atd. Oproti tomu odhad ceny vyhotoví znalec se živnostenských listem, jeho forma není tak striktně daná a použít jej můžete převážně při soukromých účelech, jako je prodej nebo pronájem. Dalším rozdílem pak je finanční náročnost těchto dokumentů - zpracování znaleckého posudku bývá dražší než zpracování odhadu.

Developerské projekty