KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on-line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek?

Pokud vás realitní problematika zajímá a chcete se dozvědět více, kontaktujte Ing. Vladimíra Vaňka.

poradcevrealitach.cz

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat
Sledujte nás RSS

Zájem o chaty roste. Proč byste si rekreační nemovitost měli pořídit i vy?

Češi jsou národ pivařů, houbařů, ale v neposlední řadě také chatařů. Nemovitost určenou k rekreaci vlastní více než třetina Čechů, v Evropě se tak řadíme na druhé místo v nejhustčím výskytu chat, porazilo nás jen Švédsko. Někdo vlastní starší rozlehlou chalupu s velkým pozemkem v horách, nekdo zase menší stavení v blízkosti většího města, jiný apartmán nebo byt v lyžařské oblasti. Pravdou ale zůstává, že vysoký počet chat Čechům nestačí. O víkendové a prázdninové příbytky je stále velký zájem, staví se chaty nové a ty starší se prodávají či pronajímají.

chata

Přestavba starší chalupy na moderní bydlení

Z nabídek realitních kanceláří je patrné, že cena starší chaty se pohybuje od několika set tisíc až k milionům korun. Pokud hledáte přímo chatu ke zvelebení, jistě se vejdete do milionu korun i s pozemkem. Starou chatu pak můžete zbourat, pokud si k ní nevytvoříte citový vztah, a na jejím místě postavit úplně nový, moderní dům.

Další možností ale samozřejmě je přestavba chaty, která se dá obývat jen v létě, na celoročně obyvatelný příbytek. Rekonstrukcí koupelny, zavedením kvalitního vytápění, zvelebením interiéru a případným zateplením můžete udělat z chaty plnohodnotný byt. Toho využívají zejména senioři, kteří se tak mohou natrvalo přestěhovat do přírody, svůj předchozí byt ve městě pronajímat a získat tak stabilní pasivní příjem. Měsíční provoz chaty vyjde větišnou na částku mezi dvěma a třemi tisíci korun, výjimečně více.

chata

Pronájem chalupy nejen na prázdniny

Uniknout do přírody chce čím dál více celých rodin. Pokud máte opravdu pěknou chatu, navíc na atraktivním místě, je velice pravděpodobné, že ji snadno pronajmete. Cena za pronájem chaty se liší dle sezóny, stavu zařízení i počtu ubytovaných osob. Pronájem dobře vybavené chaty pro čtyřčlennou rodinu na jeden týden stojí většinou do deseti tisíc korun. Samozřejmě, pokud si chcete pronajmout luxusní sídlo v horách pro desítku lidí a ještě v lyžařské sezóně, musíte počítat s cenou i několikanásobně vyšší. 

Populární jsou aktuálně i dlouhodobé pronájmy. A ikdyž se jimi dá i po odečtení daní vydělat, Češi užívají své chaty stále většinou k osobní rekreaci. Pravidelně zde dojíždějí na víkendy nebo prázdniny, zejména lidé v penzijním věku zde tráví i několik měsíců ročně. A kde Češi nejčastěji chaty mají? Většina lidí má chatu do stokilometrové vzdálenosti od domova, menšina je ochotná dojíždět dále a jen asi 1 % Čechů vlastní chatu v zahraničí. 

Ovládací prvek Obrázek
Ovládací prvek Obrázek
Ovládací prvek Obrázek