KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

Nenechte se napálit aneb Sledovat územní plán se vyplatí

Konečně jste se odhodlali a chystáte se koupit pozemek, na kterém plánujete v budoucnu stavět? I když se vámi vyhlídnutá parcela může zdát jako ideální místo, nikdy nevíte, jaké starosti vám může přichystat budoucnost. Před finálním rozhodnutím a podpisem kupní (nebo i rezervační) smlouvy proto nezapomeňte důkladně prostudovat územní plán obce, kde se pozemek nachází. Co to územní plán je a proč se na něj rozhodně podívat?

územní plánCo je to územní plán obce?

Územní plán by mělo mít každé město i obec. Jde o podrobný popis a plán veškerých ploch na území dané obce. V územním plánu tak najdete přehled o účelu a možnosti využití každého pozemku. Zjistíte tak, zda je daná plocha zastavitelná, učená pro veřejně prospěšnou stavbu, jestli se jedná o zemědělskou plochu nebo například plochu vymezenou pro silnice. Některé obce místo územního plánu mají pouze vymezené zastavěné území, jelikož tvorba samotného územního plánu může být časově a hlavně finančně hodně náročná.

Na co si dát v územním plánu pozor?

Pokud se chystáte koupit nebo jste například zdědili pozemek a chcete na něm stavět dům, mrkněte do územního plánu a zjistěte si, jak je zde pozemek evidován. Co lze v územním plánu zjistit? Můžete si ověřit, zda se na pozemku vůbec savět dá, nebo jestli náhodou plocha nespadá do půdního fondu nebo nezastavitelného území. Pokud ano, změna statusu na zastavitelnou plochu se může protáhnout až na několik let.

V územním plánu si taky můžete ověřit, jaké jsou v budoucnu plánovány stavby v sousedství nebo blzkém okolí. Nebude s vaším pozemkem sousedit průmyslová zóna? Neplánuje se v těsné blízkosti stavba dálnice? To vše v územním plánu najdete a můžete tomu přizpůsobit své rozhodnutí o koupi samotné nemovitosti nebo stavbě na pozemku. 

Nahlédnutí do územního plánu vám taky může ušetřit řadu nepříjemností, které vás můžou nemile překvapit při plánování nemovitosti. V plánu totiž najdete i možná omezení týkající se maximální výšky budov, sklonu střechy, procent zastavitelnosti pozemku a podobně. Stejně tak je možné, že v plánu zjistíte, že vaše plánovaná nemovitost nemůže na pozemku stát kvůli tomu, že nezapadá do celkového charakteru zástavby. Co to znamená? V oblasti plné historických dřevěnic si nemůžete posavit ultramoderní minimalistický dům, stejně jako si nemůžete postavit horský srub ve čtvrti plné prvorepublikových vil. 

Developerské projekty