KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on‑line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek? Potřebujete proškolit realitní software Poski REAL?

Pokud vás témata zajímají a máte zájem se dozvědět více, kontaktujte našeho poradce.

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat profil našeho poradce
Zjistit více
Weby pro developerské projekty
Sledujte nás RSS

Spoluvlastnictví nemovitosti - na co si dát pozor?

Zdědili jste nemovitost jako spoluvlastník? Uvažujete o koupi domu ve spoluvlastnictví? Nebo sdílíte chalupu ve spoluvlastnictví s rodinou či sousedem a uvažujete o prodeji své části?  Spoluvlastnictví nemovitosti s sebou může nést spoustu problémů. Co to vlastně spoluvlastnictví je? Jaké jsou jeho druhy? A  na co si dát jako spoluvlastník pozor?

Co je to spoluvlastnictví nemovitosti?

Zjednodušeně se dá říct, že spoluvlastnictví nemovitosti spočívá v tom, že jeden dům, byt, chytu nebo pozemek vlastní více lidí. Spoluvlastnictví jako takové má ale několik druhů, které mají různé podmínky a ze kterých vyplývají různá práva a povinnosti.

hádka dvou mužůPodílové spoluvlastvictví

Podílové spoluvlastnictví znamená, že každý z vlastníků má na určité nemovitosti svůj podíl, jehož velikost může být stejná, ale taky různá. Někdo může vlastnit polovinu domu, někdo jen čtvrtinu a podobně. Důležité ale je, že každý z vlastníků má právo k celé věci. Když tedy vlastníte třetinu pozemku o výměře 1 500 m2, neznamená to, že 500 m2 je vašich, ale že máte třetinový podíl na každém metru čtverečním.

Ideální polovina

Typ spoluvlastnictví známý jako ideální polovina nejčastěji vzniká při dědictví nebo při vypořádání manželů po rozvodu. Spočívá v tom, že u nemovitosti není přesně dané, která konkrétní půlka patří komu, tuhle polovinu nejde nijak ohraničit, označit a podobně. Jde například o dům rodičů, který zdědí dva sourozenci, nebo o byt rozvedených manželů.

Společné jmění manželů

Společné jmění manželů patří mezi bezpodílové formy spoluvlastnictví, pokud se ale manželé rozvedou a do tří let se nedomluví na přerozdělení majetku, přechází nemovitost do vlastnictví podílového a z manželů se stávají podíloví vlastníci.

Jaké jsou nevýhody spoluvlastnictví nemovitosti?

U spoluvlastnictví vždy záleží na tom, jak dobře s ostatními vlastníky nemovitosti vycházíte. Pokud máte dobré vztahy a na všem se vždy dokážete bez problémů dohodnout, gratulujeme vám. Častěji se ale stává, že se spoluvlastníci nepohodnou. Proč to tak bývá?

Časté jsou spory například o náklady na údržbu nemovitosti. O takových věcech by měli vlastníci hlasovat dle svých podílů na nemovitosti. Pokud jde o větší změny týkající se například zlepšení nebo zhoršení stavu nemovitosti, změnu jejího užívání a poodobně, na těch se musí shodnout tři čtvrtiny spoluvlastníků.

Může také nastat situace, že je na jednoho nebo více spoluvlastníků uvalena exekuce. Exekuční řízení se ale netýká podílu tohoto konkrétního spoluvlastníka nebo spoluvlastníků, ale rovnou celé nemovitosti.

Problém budete pravděpodobně mít, i když budete žádat o hypotéku a budete chtít ručit spoluvlastnickým podílem. Banky tyto podíly jako záruku neakceptují, jediným řešením tak je ručit jinou nemovitostí plně ve vašem vlastnictví.

Jak na prodej nemovitosti jako spoluvlastník?

Pokud se všichni spoluvlastníci dohodnou na prodeji, je to poměrně jednoduché - spoluvlastníci se vypořádají dle svého podílu. Ve chvíli, kdy ale chcete prodat jen svůj podíl na vlastnictví třetí osobě, může to pro vás být spožitější. Například za polovinu domu ve spoluvlastnictví jen těžko získáte polovinu jeho tržní ceny a nalezení samotného kupce může chvíli trvat. I když ale kupce najdete, musíte nejprve se stejnou nabídkou, kterou jste dali kupci, přijít za spoluvlastníky, mají totiž právo koupit nemovitosti za stejných podmínek přednostně.

Developerské projekty