KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on-line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek?

Pokud vás realitní problematika zajímá a chcete se dozvědět více, kontaktujte Ing. Vladimíra Vaňka.

poradcevrealitach.cz

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat
Sledujte nás RSS

Smlouva o exkluzivitě. Proč ji podepsat?

Nemovitost člověk kupuje a prodává jednou až dvakrát za život. Je na místě být opatrný a zvážit veškeré pro a proti. Pokud stojíte před rozhodnutím, zda k prodeji nemovitosti budete chtít využít služeb jedné realitní kanceláře nebo svou nemovitost svěříte do rukou více realitek, podívejte se, co vám přinese výhradní (exkluzivní) smlouva. Měli byste ji podepsat? Zda je výhodná pro vás nebo realitní kancelář jsme pro vás zmapovali v následujícím článku.

Co je smlouva o exkluzivitě?

Exkluzivita znamená výhradní právo k určité činnosti. Co to znamená pro mě jako prodejce nemovitosti? Podepsáním výhradní (exkluzivní) smlouvy dáváte realitní kanceláři stvrzení, že jste se rozhodli, aby vás zastupovala pouze tato jedna vybraná kancelář. Prodej nemovitosti tak nesmí zařizovat nikdo jiný, ani vy sami

Exkluzivní smlouva nepředstavuje z právního hlediska žádný typ smlouvy. Ve valné většině případů se jedná o jakoukoliv smlouvu. V realitách to může být smlouva zprostředkovatelská. Rozdíl mezi smlouvou “obyčejnou” a exkluzivní je tzv. doložka o exkluzivitě.

Dávejte pozor, co podepisujete

Exkluzivní smlouva je sjednána na dobu určitou. Pokud se cítíte nejistí, že svou nemovitost vkládáte do rukou pouze jedné kanceláři, lze smlouvu o exkluzivitě uzavřít na “zkušební dobu”. Může se jednat o pár týdnu, či měsíc. Po uplynutí zkušební lhůty se na základě zkušeností s realitním makléřem rozhodnete, zda je pro vás výhodné smlouvu uzavřít na delší dobu, či nikoliv. 

V případě, že máte smlouvu podepsanou a poskytli jste realitní kanceláři výlučné právo uzavřít kupní smlouvu pouze za pomoci dané realitní kanceláře, nesmíte si sjednat exkluzivitu také s jinou realitní kanceláří nebo se do prodeje vložit sám. V případě porušení vás čeká postih vyplývající ze smlouvy. Pohlídejte si, aby byl přiměřený. Většina solidních realitek udává sankci za nedodržení smlouvy 10 % z ceny nemovitosti, což není malá částka. 

Výhradní smlouva by měla obsahovat smluvní strany, specifikaci nemovitosti a stanovit výši odměny za zprostředkování prodeje. Dále ve smlouvě definujte, jaké služby vám realitní makléř za provizi poskytne, jak bude probíhat propagace nemovitosti a jaké kroky povedou k úspěšnému prodeji nemovitosti.

Exkluzivní doložka, ano či ne?

Jaké výhody podpis výhradní smlouvy přinese prodávajícímu? Tou největší je bezesporu větší motivace realitního makléře váš dům či byt prodat za co nejvyšší možnou cenu. Pokud by zprostředkovatelská smlouva exkluzivní doložku neobsahovala, může se stát, že se makléř soustředí nejprve na prodej nemovitostí, které exkluzivitu mají podepsanou, což může oddálit prodej vaši nemovitosti. V horším případě bude chtít makléř prodat nemovitost za co nejkratší dobu a bude vás tlačit, ať cenu snížíte. Tomuto se však vyhnete podepsáním exkluzivity. 

Realitní kanceláře vám poskytnou celkově lepší služby, ať už se jedná o propagaci nemovitosti vystavením inzerce na placených portálech nebo investice více času do home stangingu. Zároveň se vyhnete nejasné inzerci od různých realitek za různé ceny, což může být pro značnou většinu kupujících matoucí.

Rozhodli byste se pro uzavření exkluzivní smlouvu? Jaké máte zkušenosti vy? Diskutujte pod článkem.