KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Pracujete v realitách a zajímají vás on-line trendy? Nevíte, jak efektivně plánovat čas u vás ve firmě nebo jaké postupy jsou vhodné pro nábor nabídek?

Pokud vás realitní problematika zajímá a chcete se dozvědět více, kontaktujte Ing. Vladimíra Vaňka.

poradcevrealitach.cz

Výkonný ředitel Poski.com Ing. Vladimír Vaněk

Ing. Vladimír Vaněk

Kontaktovat
Sledujte nás RSS

POZOR! Skryté vady nemovitosti, jak se bránit?

Jen si to představte, jste na prohlídce nemovitosti, vybraný dům se vám velice líbí a rozhodnete se dům koupit. Po čase bydlení v dokonalém domě postupně zjistíte, že je narušená statika domu, ba dokonce jsou dřevěné trány napadeny škůdci. Jak ale zajistit, aby na vás po čase bydlení nevyskočil nějaký ten kostlivec ze skříně? Dáváte si pozor na skryté vady nemovitosti? Víte, kdo je za ně odpovědný a jak se můžete pojistit?

Jak poznám skrytou vadu?

Skrytá vada je právě taková vada nemovitosti, která existovala již před koupi nemovitosti. Kupující tedy o této vadě neměl nejmenší tušení a vyšla najevo až dodatečně při užívání domu či bytu. Prodávající ručí za to, aby faktický stav nemovitosti odpovídá dohodnutým vlastnostem. Mezi takové vady lze zařadit například plíseň na stěnách, která je zakrytá sádrokartonem, vlhkost, zápach z netěsněné kanalizace nebo praskání podlah, které jsou překryty plovoucí podlahou. 

Odpovědnost

V případě, že se dostanete do stavu, kdy jste koupili nemovitost a zjistíte, že těmito skrytými vadami disponuje, nezoufejte. Odpovědnost za skryté vady má prodávající, a to po dobu záruční lhůty sjednané v kupní smlouvě. Pokud však nemáte záruční lhůtu sjednanou, odpovídá prodávající pouze za vady, které existovaly v době převodu nemovitosti. Záruční dobu lze uzavřít až na 5 let od nabytí nemovitosti a bývá standardní doložkou každé kupní smlouvy. 

Reklamace je na místě 

Nalezli jste skrytou vadu? Jako kupující máte nárok na odstranění vady na náklady prodávajícího, případně vám bude poskytnuta sleva z ceny nemovitosti. V ojedinělých, avšak nutných případech lze od kupní smlouvy odstoupit. Počítejte s tím, že se jedná o složitou situaci s velkými náklady a v případě, že se s druhou stranou nedomluvíte, budete se muset obrátit na soud.

Prevence je základem úspěchu

Jak garantovat, že nemovitost, kterou chceme koupit žádné závady nemá? Jednou z možností, jak lze zjistit o nemovitosti co nejvíce informací je provést technický audit, který je však finančně poněkud náročnější. Provedení technického auditu a kontroly technického stavu budovy se pohybuje v rozmezí 20 000 až 40 000 Kč. 

Druhým, levnějším řešením je řešit technický stav pomocí energetického štítku. O energetické náročnosti budov jsme psali již v jednom z našich článků. Pro jeho vystavení je totiž nutné posoudit technický stav nemovitosti. Některé společnosti provádí technickou kontrolu i včetně nepovinných částí, může se jednat o statické závady, kontrolu akustiky nebo vlhkosti. 

Jak jste postupovali při koupi nemovitosti vy? O svých zkušenostech se skrytými vadami diskutujte pod naším článkem.