KATALOG OBLÍBENÝCH REALIT

Tým realitního serveru Black reality je poctěný tím, že mu na jeho realitní občasník přispívá persona v oboru nemovitostí a především finančního poradenství Ing. Karel Kořený.

Finanční expert Ing. Karel Kořený, €FA

Ing. Karel Kořený, €FA

Kontaktovat
Sledujte nás RSS

Vyplatí se ještě investovat do nemovitostí?

Podmínky pro získání hypoték se zpřísňují, ceny bytů rostou a většina z nás by ráda zainvestovala do vlastního bydlení. Vyplatí se to ještě v dnešní době? Není to jen uměle vytvořená bublina?


Ujasněte si očekávání


Pokud se rozhodnete investovat do jakéhokoliv aktiva, musíte si stanovit očekávání. Na mysli máme hlavně časovou náročnost, související náklady s údržbou a provozem daného majetku, pokud byste jej nechtěli sami využívat, ale spíše pronajímat a vytvořit si tak pasivní příjem.

Očekávaný výnos nemovitosti se dá odhadnout a propočítat, nicméně bavíme se o variantě, kdy vše funguje tak, jak má. Což se ne vždy stává. Změně nájemců či nutných oprav se určitě nevyhnete, a tak výnosnost může v některých případech i dost poklesnout.Investici zbytečně neodkládejte


Kromě rostoucích cen nemovitostí dochází také k snížení dostupnosti hypoték, což pro vás jistě není žádná novinka. I proto se nevyplatí při koupi nemovitosti příliš čekat. Díky nízké nezaměstnanosti roste kupní síla českých domácností, což stále podporuje růst cen, nejčastěji v centrech velkých měst. Jen v Praze se cena za metr čtvereční v loňském roce zvýšila zhruba o pětinu.

A očekávat se dá i růst sazby hypoték.
Roli hraje i inflace


Znehodnocení peněz je také aktuálním tématem a určitě byste neměli nechat úspory ležet ladem doma v obálce. Po pár letech pak můžete zjistit, že vaše ušetřené prostředky mají o několik % nižší hodnotu. Pokud tedy chcete s penězi naložit tak, aby neztratily svou hodnotu ani po čase, veberte si bezpečný a zároveň výnosný způsob uložení peněz.

A investice do nemovitostí je dlouhodobě považována za konzervativní a nejméně rizikovou investiční variantu.


Vše dobře promyslete


Mít vlastní nemovitost či pasivní příjem je krásná idea, ale nezapomínejte, že pronajímat byt není nic jednoduchého. Najít včas platícího nájemníka, který zůstane v bytě dlouho a nezničí jej, je mnohdy opravdu složité. A jednodušší je také pronajímat byty, které jsou menší.